'Ticari'de ÖTV kargaşasına son

Gümrük Müsteşarlığı, tüm hafif ticari araçların binek otomobiller gibi vergilendirilmesinin yolunu açan, ancak sektörün tepkisi üzerine yeni düzenleme yapılıncaya kadar uygulaması ertelenen Gümrük Genel Tebliği'ni, yasayla yapılan düzenlemeye uygun olarak değiştirdi.

ANKARA - Gümrük Müsteşarlığı, tüm hafif ticari araçların binek otomobiller gibi vergilendirilmesinin yolunu açan, ancak sektörün tepkisi üzerine yeni düzenleme yapılıncaya kadar uygulaması ertelenen Gümrük Genel Tebliği'ni, yasayla yapılan düzenlemeye uygun olarak değiştirdi. Böylelikle hafif ticari araçların gümrük tarife pozisyon cetvelleri de önceki hafta yapılan yasa değişikliğine paralel olarak yeniden düzenlenmiş oldu.
Önceki hafta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer"in onayladığı 'torba yasanın 28. maddesi insan taşımaya mahsus araçların yer aldığı 87.03 gümrük tarife pozisyonundaki ticari araçların ÖTV oranlarını bazı koşullara sahip olmaları şartıyla yüzde 10 ile sınırlandırmıştı. Yasaya göre bu tarife pozisyonunda yer alsa bile yolcu taşıma kapasitesi istiap haddinin yüzde 50'sinden az olan ve istiap haddi 850 kiloyu geçmeyip motor silindir hacmi 2000 cc'nin altında olan hafif ticari araçlar için yüzde 10 ÖTV ödenecek.
Koşullara uymayana yüksek vergi
İstiap haddi 850 kiloyu geçmekle birlikte motor silindir hacmi 2800 cc'nin altında olan hafif ticari araçlar da düşük oranlı vergi ödeyecek. Bu koşullara sahip olmayan hafif ticari araçlar ise binek otomobil gibi motor hacimlerine göre yüzde 37 ile 84 arasında ÖTV'ye tabi olacak. Ancak Türkiye'de üretilen ve son dönemde otomotiv sektörünün parlayan yıldızı olan hafif ticari araçlar ise belirlenen koşulları karşıladıkları için yüzde 10'luk ÖTV kapsamında olacak.