Tiflis'e jestte son söz Başbakan Erdoğan'da

Türkiye, Rusya'nın fiyat artırımını nedeniyle doğalgaz sıkıntısına giren Gürcistan'a yardım için 'anlaşmalardan doğan haklarından feragat etmeden' Azerbaycan'dan alacağı gazı bir süreliğine öteleme' jestinde bulunuyor.

ANKARA - Türkiye, Rusya'nın fiyat artırımını nedeniyle doğalgaz sıkıntısına giren Gürcistan'a yardım için 'anlaşmalardan doğan haklarından feragat etmeden' Azerbaycan'dan alacağı gazı bir süreliğine öteleme' jestinde bulunuyor.
Süre ve prosedürü ise Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili ile bugünkü görüşmede ele alınacak. Türkiye'nin Azeri gazından en fazla 12 aylık bir öteleme yapabileceği belirtiliyor. Gürcü heyetinin Ankara'daki iki günlük temaslarının odağını doğalgaz konusu oluşturacak. Gürcü lider, Türkiye'den yardım beklediğini dile getirirken, Türkiye'nin 'gerekli esnekliği' gösterebileceğini kaydetti.
'Haktan feragat edilmez'
Edinilen bilgilere göre Türkiye, alacağı gazdan 850 milyon metreküplük kısmı Gürcistan'a bırakacak. Ancak, 2001'de imzalanan hükümetler arası anlaşmadan kaynaklanan haklarından feragat etmeyecek. Fakat, gazın asıl sahibinin Azerbaycan olması nedeniyle üç ülkenin Türkiye'nin öteleme kararına ilişkin düzenleme yapması gerekli. Bu arada, BP'nin Şahdeniz'den ufak da olsa gaz pompaladığının anımsatılması üzerine Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Ucuz gazı iade etmeyeceğiz. Burada ülkemizin de çıkarlarını gözetmek görevimiz. Bunu yaparken görüşmelerimizi bir diplomasiyle sürdürüyoruz" diye konuştu.
Rusya'nın Azerbaycan ve Gürcistan'a sattığı gazın fiyatını artırmasıyla iki ülke Rus doğalgazı almaktan vazgeçti. Bu, Şahdeniz doğalgaz projesini de etkiledi. Azerbaycan, ürettiği gazın 5 milyar metreküpünü kendisine ayırdı. Gürcistan da seçenekler aramaya başladı.