Tıkandığınız bir yer olursa gelin bize, önünüzü açalım

Tıkandığınız bir yer olursa gelin bize, önünüzü açalım
Tıkandığınız bir yer olursa gelin bize, önünüzü açalım

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti kapsamında dün de Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Forumu Toplantısı na katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'körfez' sermayesini Türkiye'ye yatırıma çağırdı ve "Sorun olursa bana gelin" diye güvence verdi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

DUBAİ-  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘körfez’ sermayesini Türkiye ’ye davet etti. Yaptığı ziyaret sırasında geçmişte Arap sermayesinin sorun yaşadığını gazetecilere dile getiren Gül, Birleşik Arap Emirlikleri’nde “Tıkandığınız bir yer olursa gelin bize önünüzü açalım” mesajı verdi. Gül, Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyareti kapsamında önceki gün gazetecilerle sohbet ederken, hava taşımacılığı ve liman taşımacılığında iyi bir noktaya geldiklerini belirttikten sonra, “Bizde de bir liman aldılar ama engelleye engelleye...” yorumunu yaptı.
Gül, İstanbul ’daki İETT arsasının hatırlatılması üzerine de, “Yatırım ortamını ne kadar geliştirdik dersek diyelim, yine de noksanlarımız var. Sermaye çekmek tamamen güvenle ilgili bir şey. Problemler kalkınca rakam artacaktır. Yabancı sermaye elzem. Türkiye’nin kendi tasarruflarıyla bunu yapması mümkün değil. Ya borçlanacağız, ya sermaye gelecek. Taksim’e yapacağı bina İstanbul’da olacak, demiri, betonu, çalışanları, her şeyi İstanbul’dan olacak. Nasıl ki Londra’daki binanın sahibi Türk olabiliyorsa, İstanbul’dakinin sahibi de Dubaili olacak” dedi. 

Hedef 10 milyar dolar
Cumhurbaşkanı Gül, dün katıldığı Türkiye-BAE İş Forumu toplantısında iki ülke arasındaki imkanların yeterince değerlendirilemediğini söyledi. İki ülke arasındaki dış ticaretin 5 milyar dolar olduğunu, en kısa zamanda 10 milyar dolara çıkarılacağını dile getiren Gül, Türkiye’de büyük fırsatların olduğunu söyledi. Avrupa ekonomisinin büyümediğini vurgulayan Gül, “Yeni yapacakları bir şey yok, zaten nüfus artışı yok. Türkiye’de büyüme var. Hükümetin ‘biraz soğutalım’ yaklaşımı var ama eminim yüzde 4’ten fazla büyüyecek. Riski olan ama getirisi büyük olan bir ülke Türkiye” dedi. 

İstanbul sizin de eviniz
Türkiye’de her sektöre girilebileceğini, turizme, hayvancılığa, sağlık alanına yatırım yapılabileceğini dile getiren Gül, “Sizin daha iyi yatırım yapabileceğiniz iklimi oluşturuyoruz. İstanbul’da kendinizi evinizde hissedersiniz. Büyük ortaklıkları kurmanın zamanı geldiği kanaatindeyim. ‘Körfez’e stratejik açıdan bakıyoruz. Tıkandığınız bir yer olursa, gelin bize, önünüzü açalım” diye konuştu.
Birleşik Arap Emirlikleri’ne en son 2005’te geldiğini, 6 yılda yaşanan gelişmeleri gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullan Gül, “Buradaki başarının temelinde büyük bir organizasyon yeteneği, verimli çalışma var. Başka yerlerde de petrol var ama bu şekilde gelişme vizyon istiyor. Ortak değerlerimizden dolayı birbirimize sempati duyuyoruz” dedi.

Şirket yerli mi yabancı mı bakmayız
Türkiye’de olağanüstü bir reform süreci yaşandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “O Türkiye tamamen gitti yeni bir Türkiye var” dedi. Gül, köklü reformların ekonomide, siyasette olduğunu belirterek, “Yatırım ortamı, hukuk ortamı çok gelişti. Yerli yabancı ayrımı yapmayan, kim haklı kim haksıza bakan bir hukuk sistemimiz var. Şirketin yerli mi yabancı mı olduğuna kimse bakmaz. Avrupa’nın önemli sanayi ülkeleri ile Türkiye arasında aramızda gümrük duvarı yok. 15 yıldır da Avrupa ile rekabet edebilecek güçte olduğumuza inanıyoruz. 75 milyon nüfusumuz var. Ama Avrupa ile ilişkimiz sayesinde Türkiye, Avrupa pazarına da açılan kapıdır” dedi. Gül, “Talihsizlikler meziyetleri test eder. Kriz talihsiz olaydır. Son iki krizde de Türkiye kendini test etti. Avrupa’nın temel sorunu borçlarıdır. İkinci sorunları bütçe açıkları. Bizde sorun yok. Bunları hafızanızı tazelemek için anlatıyorum” dedi.

bigPara.com