Tıkandığınız bir yer olursa gelin bize, önünüzü açalım

Tıkandığınız bir yer olursa gelin bize, önünüzü açalım
Tıkandığınız bir yer olursa gelin bize, önünüzü açalım

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti kapsamında dün de Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Forumu Toplantısı na katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'körfez' sermayesini Türkiye'ye yatırıma çağırdı ve "Sorun olursa bana gelin" diye güvence verdi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

DUBAİ-  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘körfez’ sermayesini Türkiye ’ye davet etti. Yaptığı ziyaret sırasında geçmişte Arap sermayesinin sorun yaşadığını gazetecilere dile getiren Gül, Birleşik Arap Emirlikleri’nde “Tıkandığınız bir yer olursa gelin bize önünüzü açalım” mesajı verdi. Gül, Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyareti kapsamında önceki gün gazetecilerle sohbet ederken, hava taşımacılığı ve liman taşımacılığında iyi bir noktaya geldiklerini belirttikten sonra, “Bizde de bir liman aldılar ama engelleye engelleye...” yorumunu yaptı.
Gül, İstanbul ’daki İETT arsasının hatırlatılması üzerine de, “Yatırım ortamını ne kadar geliştirdik dersek diyelim, yine de noksanlarımız var. Sermaye çekmek tamamen güvenle ilgili bir şey. Problemler kalkınca rakam artacaktır. Yabancı sermaye elzem. Türkiye’nin kendi tasarruflarıyla bunu yapması mümkün değil. Ya borçlanacağız, ya sermaye gelecek. Taksim’e yapacağı bina İstanbul’da olacak, demiri, betonu, çalışanları, her şeyi İstanbul’dan olacak. Nasıl ki Londra’daki binanın sahibi Türk olabiliyorsa, İstanbul’dakinin sahibi de Dubaili olacak” dedi. 

Hedef 10 milyar dolar
Cumhurbaşkanı Gül, dün katıldığı Türkiye-BAE İş Forumu toplantısında iki ülke arasındaki imkanların yeterince değerlendirilemediğini söyledi. İki ülke arasındaki dış ticaretin 5 milyar dolar olduğunu, en kısa zamanda 10 milyar dolara çıkarılacağını dile getiren Gül, Türkiye’de büyük fırsatların olduğunu söyledi. Avrupa ekonomisinin büyümediğini vurgulayan Gül, “Yeni yapacakları bir şey yok, zaten nüfus artışı yok. Türkiye’de büyüme var. Hükümetin ‘biraz soğutalım’ yaklaşımı var ama eminim yüzde 4’ten fazla büyüyecek. Riski olan ama getirisi büyük olan bir ülke Türkiye” dedi. 

İstanbul sizin de eviniz
Türkiye’de her sektöre girilebileceğini, turizme, hayvancılığa, sağlık alanına yatırım yapılabileceğini dile getiren Gül, “Sizin daha iyi yatırım yapabileceğiniz iklimi oluşturuyoruz. İstanbul’da kendinizi evinizde hissedersiniz. Büyük ortaklıkları kurmanın zamanı geldiği kanaatindeyim. ‘Körfez’e stratejik açıdan bakıyoruz. Tıkandığınız bir yer olursa, gelin bize, önünüzü açalım” diye konuştu.
Birleşik Arap Emirlikleri’ne en son 2005’te geldiğini, 6 yılda yaşanan gelişmeleri gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullan Gül, “Buradaki başarının temelinde büyük bir organizasyon yeteneği, verimli çalışma var. Başka yerlerde de petrol var ama bu şekilde gelişme vizyon istiyor. Ortak değerlerimizden dolayı birbirimize sempati duyuyoruz” dedi.

Şirket yerli mi yabancı mı bakmayız
Türkiye’de olağanüstü bir reform süreci yaşandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, “O Türkiye tamamen gitti yeni bir Türkiye var” dedi. Gül, köklü reformların ekonomide, siyasette olduğunu belirterek, “Yatırım ortamı, hukuk ortamı çok gelişti. Yerli yabancı ayrımı yapmayan, kim haklı kim haksıza bakan bir hukuk sistemimiz var. Şirketin yerli mi yabancı mı olduğuna kimse bakmaz. Avrupa’nın önemli sanayi ülkeleri ile Türkiye arasında aramızda gümrük duvarı yok. 15 yıldır da Avrupa ile rekabet edebilecek güçte olduğumuza inanıyoruz. 75 milyon nüfusumuz var. Ama Avrupa ile ilişkimiz sayesinde Türkiye, Avrupa pazarına da açılan kapıdır” dedi. Gül, “Talihsizlikler meziyetleri test eder. Kriz talihsiz olaydır. Son iki krizde de Türkiye kendini test etti. Avrupa’nın temel sorunu borçlarıdır. İkinci sorunları bütçe açıkları. Bizde sorun yok. Bunları hafızanızı tazelemek için anlatıyorum” dedi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107737210773725

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu ne ? - Cemile Duru

  Bu nasıl bir beyandır acaba.Aynı 'kart hamili yakınimdir' gibi...!Türk Telekom'a bir tanesi talip zaten.İletişim ağımız ellere emanet ne kadar güzel değil mi?

  Sn Cumhurbaskanimiz ornek vermeyi unutmus... - candeniz02

  Evet sevgili Arap kardeslerimiz,hukukumuz, Kurt siyasetcilerine karsi ve Hirand Dink davalarinda da gorulebilecegi uzere,yerli-yabanci ayrimi yapmayacak kadar medeni bir hukuktur!!

  Londra örneği - demirg

  Londra'da yaşayan İngilizler çok mu memnun ki "Londra’daki binanın sahibinin Türk olabilmesi"nden bize Londra örneğini veriyorsunuz? Bu kadar kozmopolit ve gökdelenlerin cirit attığı bir şehire dönüştüğünde İstanbul, şu an şehre sahip olan ruh ve kültür ne olacak? 10 yıl sonra, 25 yıl sonra, 50 yıl, 100 yıl sonra nereye gideceğini bilerek mi atıyorsunuz bu adımları yoksa amaç sadece sermaye çekmek mi?

  Tıkandığınız bir yer olursa gelin bize, önünüzü açalım - ms@deniz

  Cumhurbaşkanı Gül, önce kendi önünüzü açın, sonra başka ülkelerin önünü açın. Senin Ülkende milyonlarca insan aç ve yoksul yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Sanırım siz sıcak köşklerinizde bu sefalet içinde yaşayan insanlarınızı görmüyorsunuz...

  Hukuk devleti? Hukukun üstünlüğü? Silivri Hasdal? - aliismettekin

  Bana gelin ben hallederim, ne demek oluyor bu? Nasıl hallediliyor acaba? Şu gereksiz manasız mesnetsiz dayanaksız işkence timsali 3-5 yıllık tutukluluklar neden halledilemiyor? Hatta halledilemediği bir yana kamu oyu önünde o halledilemeyen konular üzülünüveriyor? ee bu durumda böyle bir güvenceyi bu araplara nasıl verebildi San Cumhurbaşkanımız ben anlayamadım.