Tıkır tıkır kapanacak

Tıkır tıkır kapanacak
Tıkır tıkır kapanacak
Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran 2007'den beri faaliyetteki grubu kapatmayı görüşeceklerini açıkladı.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Makine sektörünün yurtiçinde ve dışında daha etkin bir şekilde tanıtılabilmesi ve imajının geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürüten ve ihracatının arttırılması, markalaşma için çalışan Makine Tanıtım Grubu’nda sona yaklaşıldı. Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği ve Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran üç ihracatçı birliğine bölünen sektörde sadece Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği’nden yapılan ihracattan tanıtım grubuna binde 0,5’lik katkıda bulunduğunu ve bunun adil olmadığını söyledi. İstanbul Elektrik, Elektronik ve Makine İhracatçıları ile Savunma Sanayi İhracatçıları Birliği’nden ihracat yapanların Ekonomi Bakanlığı’ndan gelen yazıyla bu katkıyı ödemediklerini söyleyen Dalgakıran “Sektörün üçte birinin katkısıyla tanıtım yapamayız. 30 Mayıs’taki yönetim kurulu toplantımızda kapatmayı gündeme getireceğiz” dedi. 

2007’de başlamışlardı
Makine Tanıtım Grubu 11 Mayıs 2007’de faaliyete geçmişti. İlk tanıtım filmlerinde de Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner gibi sanayicilerin oynadığı Makine Tanıtım Grubu tarihe karışacak. Dalgakıran bugüne kadar birçok fuarda Türkiye makine sektörünü tanıtan grubun ‘Tıkır Tıkır’ kampanyasıyla bürokratlardan sanayicilere, akademisyenden esnafa kadar herkes Türkiye’nin üretim araçlarını kendisinin üretmesi gerektiğini anladığını kaydederek, gün itibariyle bu çalışmaların daha fazla arttığını söyledi. 

Kapatma 5-6 ayı bulacak
Endüstriyel klimalar, savunma sanayi gibi alanların birlikten çıkarıldığını belirten Dalgakıran, bu durumun birliği ‘korkunç derecede’ yıprattığını dile getirdi. Dalgakıran, şöyle devam etti: “Tabii ki biz alınan kararlara saygılıyız. Ancak bu karar makine sektörünün tek bir sektör halinde hareket etme gücünü kaybettirdi. Biz binde 0,5 kesintiye uğruyoruz, ancak diğerlerinde kesinti yok.” Kapatmanın 30 Mayıs’taki toplantıda gündeme alınacağını kaydeden Dalgakıran grubun kapatılmasının ise 5-6 ayı bulacağını söyledi.

HEDEF 14 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT
Dalgakıran, 2023 hedeflerinin 100 milyar dolar olduğunu hatırlatarak “Her yıl yüzde 20 büyümemiz gerekiyor. Geçen yıl yüzde 23 büyüdük bu yıl an itibariyle yüzde 20’nin üzerinde” dedi. Bu yılki hedef ise 13-14 milyar dolarlık ihracat.

YENİDEN ADAY DEĞİLİM
Bu dönemin sonuna kadar görevimi yapmaya devam edeceğim. 2014’te görev sürem bitiyor ve başkanlığı bırakacağım. İş yapabileceğim yerlere faydam olacak makamlarda bulunmak istiyorum faydasız olacaksam yerleri işgal etmek istemem.

bigPara.com