Tıktık'tan işsizliğe 'Danimarka modeli' çözüm önerisi

Tıktık'tan işsizliğe 'Danimarka modeli' çözüm önerisi
Tıktık'tan işsizliğe 'Danimarka modeli' çözüm önerisi

Tıktık:Türkiye uyuyan bir dev gibi görünüyor.

AŞKABAT - İslam Kalkınma Bankası (İKB) Başkan Yardımcısı, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) eski müsteşarı Ahmet Tıktık, Türkiye’de işsizlik sorununun çözümünde Danimarka örneğinin yararlı olabileceğini söyledi.
Bankanın Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki  yıllık toplantıları sırasında görüşlerini açıklayan Ahmet Tıktık  işsizliğin Türkiye’de büyük sorun olduğunu belirterek Türkiye’nin işsizlere iş bulmak için büyümesi gerektiğini, ancak üç yıl, beş yıl büyüdükten sonra diğer dengeler nedeniyle frene basıldığını ifade etti.

Katma değerli ürün şart
Türkiye’nin sanayide katma değeri yüksek ürünlere yönelmesinin şart olduğunu dile getiren Tıktık, işsizlik sorununun çözümünde İşkur’un da elden geçmesi gerektiğini vurguladı. Hükümetin de bu konularda adım attığına işaret eden Tıktık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İşkur, maalesef hantal. İnşallah yeni dönemde bu sorun çözülür. Çalışma Bakanımız da bu sorunlara yatkın. Ben, Müsteşarken İşkur Genel Müdürümüzü, Milli Eğitim Müsteşar Yardımcımızı aldım. Danimarka sistemine baktık. Danimarka’da işsizlik oranı yüzde 4 küsur. Ne yapmışlar? Milli gelirin yüzde 2’sine yakınını işsizlik için harcıyorlar. İşsizleri yakından takip ediyorlar. Danimarka küçük bir ülke ama bunlar Türkiye’de de yapılabilir. İşsize (Gel bakalım, ben sana ilanihaye işsizlik sigortası vermeyeceğim) diyorlar. Bir firma kurmuşlar. Üç ayda bir piyasayı dolaşıyor. Açık iş pozisyonlarını tespit ediyor. Gidiyor İş Kurumuna. İş Kurumu da eldeki işsiz stokunu biliyor. Açık iş pozisyonları için eğitim kursları düzenliyor. Diyor ki, ülkede ya da o şehirde (50 tane kuaför açığı var.) Ben tersanedeyim, işsiz kalmışım ama kuaförlüğe yatkınım. Beni altı ay, bir yıl kuaför kursundan geçiriyor. Eğitim ücretinin parasını veriyor, kuaför lisansı veriyor. Sonra götürüyor işyerine koyuyor. Yarım yıl da senin ücretinin yarısını veriyor, acemisin diye. Ben, kuaförlüğü kabul etmezsem de işsizlik ödeneğimi kesiyor. Onlar sorunu böyle çözmüş. Bizim de öncelikle İşkur’u bu çerçevede yeniden yapılandırmamız ve güçlendirmemiz lazım.”
Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Tıktık, şöyle konuştu: “Türkiye, dışarıdan çok iyi görünüyor. Keşke, mümkün olsa da Türklerin her birini dışarıya çıkarsak, ülkeye dışarıdan bir baksalar. Türkiye uyuyan bir dev. 2002’den beri yapılan reformlar kırılganlığı azaltan bir yapıya ulaşmasını sağladı.” (aa)