TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Büyüme Türkiye ekonomisinden gelen yaşam sinyalidir

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Büyüme Türkiye ekonomisinden gelen yaşam sinyalidir
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Büyüme Türkiye ekonomisinden gelen yaşam sinyalidir
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ekonomisinin, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 2.3 ile piyasa beklentilerinin üzerinde büyümesini olumlu bulduğunu söyledi.

İSTANBUL Büyüme verisini, Türkiye ekonomisinden gelen " yaşam sinyali" olarak nitelendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Dolayısıyla bunun üzerine biraz daha emek verilse, büyüme modeli çağın gereklerine göre tasarlanırsa hedeflediğimiz seviyelere ulaşabileceğimizi düşünüyoruz" dedi ve ekledi:

"Katma değer odaklı, inovasyonu merkeze koyan, bilgi ve teknoloji rekabetine kurgulanmış, ihracatın yüksek katkı sağladığı bir büyüme modeli anlayışı ile bu yıl büyümeyi tekrar eski dinamizmine kavuşturmamız mümkün."

Büyükekşi, 2014 yılı 4. çeyrek Eğilim Anketi’nin sonuçlarına göre ihracatçıların 2015 1. çeyrek büyüme beklentilerinin yüzde 2.5 olarak belirlendiğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

" Bugün açıklanan ilk çeyrek büyüme rakamları da ihracatçılarımızın bu beklentilerine paralel şekilde gerçekleşti. Bununla birlikte ilk çeyrekte sanayi üretimi yukarı yönlü sürprizle yüzde 1.3 büyüme kaydederken, euro bazında mal ihracatımız ilk çeyrekte yüzde 13.1 oranında arttı. İlk çeyrekte yaşanan bu olumlu gelişmelerin etkisiyle, büyüme rakamı da beklentilerin üzerinde geldi. Bu rakam yılın kalanına ilişkin pozitif beklentilerimizi güçlendirdi. Nitekim ihracatçılarımızın yılsonu büyüme beklentileri de Mayıs ayı itibariyle yüzde 3.1 olarak şekilleniyordu."

(DHA)

 

bigPara.com