TIM Başkanı Tronchetti istifa etti

Türk Telekom ve Avea'nın ortaklarından Telecom Italia Mobile'in (TIM) Yönetim Kurulu Başkanı Marco Tronchetti Provera gelecekle ilgili planları konusunda hükümetle görüş ayrılığının ortaya çıkması üzerine istifasını verdi.

İSTANBUL - Türk Telekom ve Avea'nın ortaklarından Telecom Italia Mobile'in (TIM) Yönetim Kurulu Başkanı Marco Tronchetti Provera gelecekle ilgili planları konusunda hükümetle görüş ayrılığının ortaya çıkması üzerine istifasını verdi. TIM'de 2001'de tartışmalı bir operasyonla en büyük ortak konumuna geçen Tronchetti'nin görevini bırakmasına rağmen en büyük ortak olarak kalacağı öğrenildi.
TIM'in yönetim kurulu bakanlığına ise İtalya'da futboldaki şike skandalıyla ilgili soruşturmayı yöneten ekibin başkanı avukat Guido Rossi'nin getirilmesi bekleniyor. İstifaya neden olan süreç Tronchetti'nin, TIM'i üç ayrı şirket haline getireceğini açıklamasıyla başladı. Gözlemciler bu düzenlemeyi Tronchetti'nin borçtan kurtulmak için mobil hizmetlerini yabancılara satma girişiminin ilk adımı olarak tanımladı. Ancak Tronchetti bir yıl önce TIM'i tüm hizmetlerin verildiği tek şirket olarak tutmayı hedeflediğini açıklamıştı.
Bu arada Tronchetti'nin General Electric, Tima Warrner ve Rupert Murdoch'un şirketi News Corporation ile görüştüğü haberleri yayılmaya başladı. Başbakan Prodi Tronchetti'nin planlarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.
'Planların gözden geçirilmesi gerekiyor'
Uzmanlara göre Prodi'nin karşı çıkışının ardında İtalya'da TIM dışındaki tüm GSM operasyonunun yabancıların kontrolünde bulunması yatıyor. Prodi'nin 'Tronchetti'nin planlarının gözden geçirilmesi gerektiği' açıklaması 2001'de TIM'i borçlanarak ele geçiren yönetim kurulu başkanının istifasına neden oldu. İtalyan gazetesi Il Sole 24 Ore de Tronchetti'nin 'Başbakanın başka şey söyleyip, başka şey yaptığı ülkede yaşamak imkânsız' sözlerine yer verdi.