TİM hayali ihracatın cezasını çok buldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), Kaçakçılık Yasa Tasarısı'na yönelik itirazları, TBMM Adalet Komisyonu'nun görüşmelerini erteletti. Tasarıyla ihracata büyük darbe vurulacağını savunan TİM, hayali ihracat için öngörülen cezaları da çok buldu.

ANKARA - Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), Kaçakçılık Yasa Tasarısı'na yönelik itirazları, TBMM Adalet Komisyonu'nun görüşmelerini erteletti. Tasarıyla ihracata büyük darbe vurulacağını savunan TİM, hayali ihracat için öngörülen cezaları da çok buldu.
TBMM Adalet Komisyonu dün Kaçakçılık Yasa Tasarısı'nı görüşmek üzere toplandı. Tasarı, başta TİM olmak üzere sivil toplum örgütleri tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Komisyon Başkanı Köksal Toptan'ı telefonla arayarak kendilerinin görüşlerinin alınmadığını, tasarının yasalaşması halinde ihracat yapamayacak hale geleceklerini savundu. Toptan, "Ayrıca İçişleri ve Maliye Bakanlığı'nın da endişeleri var. Düzenlemeleri gözden geçirmekte fayda var" dedi. Bunun üzerine Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, tasarı hazırlanırken tüm ilgililerin görüştüklerinin alındığını ifade ederek, ihracatın engellenmesine dönük herhangi bir endişeye sahip olmadıklarını söyledi. Toptan, önerilerin detaylı incelenmesi için toplantıyı bugüne erteledi.