TİM: Kotalar fırsat yaratacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, ABD tarafından Çin'e kota uygulanmasının Türkiye için şans olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, ABD tarafından Çin'e kota uygulanmasının Türkiye için şans olduğunu söyledi. Orakçıoğlu, "ABD'nin altı kategoride kota uygulamasına geçeceği kararından mutluluk duyduk" dedi. Orakçıoğlu, Çin tarafından ABD pazarına Ocak-Mart 2005 döneminde dokuma üst bluz kategorisinde yüzde 1257.9 artışla, pantolon kategorisinde yüzde 1521 artışla ve iç giyim kategorisinde yüzde 308.1 artışla ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çekti. ABD'de pantolon ve bluz kotalarının konfeksiyon ihracatçısı için kritik önem taşıyan kategoriler olduğunu belirten Orakçıoğlu, "ABD'nin Çin'e uygulayacağı kotalar ihracatçıya yeni fırsatlar doğuracaktır. Türkiye pazar kaybını yine kazanabilir" diye konuştu.
AB'den Çin'e karşı önlem
Öte yandan, AB Komisyonu dünkü toplantısında, Çin'den tekstil ithalatının alarm sınırlarını belirledi ve bu sınırların aşılması halinde geçici olarak kota uygulamasını tekrar başlatacağını duyurdu. Çin'in yıllık tekstil ihracat büyümesinin belirli sınırı geçmesi halinde soruşturma açacağını ve Çinli yetkililerle müzakerelere başlayacağını kaydeden Komisyon, müzakerelerden sonuç alınamaması halinde, en geç 2008'de, geçici kota uygulamasını tekrar başlatacağını, ancak kota yerine Çin ile anlaşmanın tercih edileceğini belirtti.