TİM: Son çeyrekte yüzde 1 büyüme gelir

İSTANBUL - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, daralmanın büyük bir hızla yavaşladığını, verilerin yılın son çeyreğinde ekonomide yüzde 1 civarında pozitif bir büyümeye geçilebileceğini gösterdiğini söyledi.
Büyükekşi, TÜİK’in yayınladığı 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, üçüncü çeyrekte yüzde 3.3’lük daralma yaşayan Türkiye ekonomisinde daralma sürecinin büyük bir hızla yavaşladığı değerlendirmesinde bulundu.
Ekim ayı ve sonrasında gelmeye başlayan ihracat ve sanayi üretim verilerinin, yılın son çeyreğinde ekonomide yüzde 1 civarında bir pozitif büyümeye geçilebileceğini gösterdiğine dikkat çeken Büyükekşi, “Rakamların alt kalemlerine indiğimizde imalat sanayinde 3. çeyrek küçülmesinin yüzde 3.9 olduğu görülüyor. İmalat sanayinde hızlı bir toparlanma yaşanmadan tam anlamıyla krizi geride bırakmamız zor görünüyor” ifadelerini kullandı. Mali sektörün tersine, Türkiye ekonomisinin reel ekonominin aldığı hasar açısından, dünyada önde geldiğine dikkat çeken Büyükekşi, Asya’da Güney Kore’nin, Avrupa’da Polonya’nın krize karşı steril kalmasını mümkün kılan başarının, Türkiye’de gerçekleşmediğini savundu. Büyükekşi, “Tam tersi Türkiye küreselleşmenin en büyük mağduru olarak bu krizde derinden vuruldu” dedi. 

İSO: Son çeyrek teselli edici
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük de büyüme rakamlarıyla ilgili şunları söyledi: “Teselli edici taraf, 2009’un üçüncü çeyreğinde küçülme hızının yüzde 3.3’e gerilemiş olması. Aylık sanayi üretim endeksine göre, imalat sanayi üretimi, üçüncü çeyrekte, ortalama yüzde 9.1 oranında küçülürken, aynı dönemde, imalat sanayi katma değerindeki küçülmenin yüzde 3’de kalması, sanayimizin verimlilik artışında büyük başarı sağladığına işaret ediyor. Bize göre, büyüme verilerindeki en dikkat çekici olumsuzluk, özel sektör yatırım harcamalarındaki daralmanın hâlâ yüzde 19.4 gibi çok yüksek bir oranda kalmasıdır. Sanayi üretiminden gelen iyi haberle birlikte yılın son çeyreğinde büyümenin pozitif olması kuvvetle muhtemel hale gelmiştir.” (Radikal)