TİM: Üretim sekteye uğradı, hızımız kesildi

Türkiye'nin kasım ayı ihracatı, yüzde 4.3 oranında artarak, 6 milyar 37 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, 994 milyon 208 bin dolarlık ihracat ile kasımda, en yüksek ihracat sıralamasında tekrar ilk sıraya yükseldi.


Büyütmek için tıklayınız
BOLU - Türkiye'nin kasım ayı ihracatı, yüzde 4.3 oranında artarak, 6 milyar 37 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, 994 milyon 208 bin dolarlık ihracat ile kasımda, en yüksek ihracat sıralamasında tekrar ilk sıraya yükseldi. Kasım ayı ihracatında en dikkat çekici gelişme ise bugüne kadar hiç ihracat gerçekleştirmemiş olan Muş'un barit madeni ihraç ederek bu özelliğinden kurtulması oldu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat kayıt rakamlarını, Bolu'da düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. TİM verilerine göre, kasım ayı ihracatı 6 milyar 36 milyon 852 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak-kasım dönemini kapsayan 11 ayda ise ihracat, yüzde 15.54 artışla 66 milyar 175 milyon 58 bin doları buldu. Kasım ayı itibarıyla son bir yıllık ihracat tutarı da yüzde 17.25 artışla, 72 milyar 928 milyon 106 bin dolar oldu. Ancak, ihracat kayıtlarının artış hızında bir düşüş oldu. Kasımda, geçen yılın aynı ayına göre, hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatında yüzde 4.48, demir ve demir dışı metaller ihracatında yüzde 6.54 azalma kaydedildi. İhracatın yüzde 82.93'ünü oluşturan sanayi sektörü ihracatı, 2004 Kasım ayına göre yüzde 2.59 artarak 5 milyar 6.4 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Türkiye'nin ihracatta son 3 yılda geldiği noktaya ihracatçıların bıçak sırtında getirdiğini söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, "İhracatçı deveye takla attırıyor. Şapkadan tavşan çıkarıyor" dedi. Satıcı, ihracatın kasım ayında hız kestiğini belirterek, "İhracatın artış hızının azalması bayram tatili nedeniyle gibi görünse de üretimin sekteye uğramasıyla ilgilidir" diye konuştu. Satıcı, toplantıda Merkez Bankası ile bir husumetleri ve sorunları olmadığına da dikkat çekti.