TİM'de WikiLeaks gecesi

TİM'de WikiLeaks gecesi
TİM'de WikiLeaks gecesi
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin yemeğinde buluşan diplomatlar WikiLeaks' konuştu. Geceye ABD adına katılım olmadı.
Haber: ARAM EKİN DURAN / Arşivi

İstanbul ’da görev yapan yabancı ülke diplomatları, WikiLeaks’in diplomaside yarattığı deprem sonrasında ilk kez Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen gecede buluştu. İsrail İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi ve İranlı diplomatlar dahil 77 ülkenin başkonsolosluk görevlilerini bir araya getiren toplantıya, ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Scott Frederic Kinler’in katılmaması dikkat çekti. 

Türkiye odak noktası 
Geçen nisanda Ankara ’da Türkiye’deki büyükelçiler ve ticaret müşavirlerine yemek veren TİM, önceki akşam da İstanbul’daki başkonsolosluklar onuruna bir yemek düzenledi. Yemeğe 26 başkonsolos ve konsolos, 25 fahri konsolos ve 23 ticari ataşe ile yaklaşık 100 ihracatçı katıldı. TİM yönetimi tarafından bizzat geceye davet edilen ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Scott Frederic Kinler ise önceden arayıp toplantıya katılmayacağını bildirdi.
 
Edinilen bilgilere göre, WikiLeaks sohbetlerinin damga vurduğu gecede diplomatlar “Bu belgelerin sızdırılmış olması ABD’yi çok olumsuz etkilemez” değerlendirmesinde bulundu. Yayımlanan belgelerin dünyadaki tüm diplomatlar tarafından hazırlanan belgeler olduğunu söyleyen konsolosluk yetkilileri, “Türkiye’de kamuoyu belgelerde yer alan bilgilere ve görüşlere tepki gösteriyor ama Türk diplomatlar da başka ülkelerde bu tür belgeler hazırlıyor” diye konuştu.
 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, toplantıda yaptığı konuşmada “WikiLeaks dosyaları, Türkiye’nin ciddi bir odak noktası olduğunu gösterdi” dedi.

bigPara.com