TİM'den telekonferansla tanıtım

Telecom Italia, analistlerin şirketin Türk Telekom özelleştirmesiyle ilgili planları hakkında haber almak istediklerini ifade etmeleri nedeniyle bugün bir telekonferans düzenleyecek.

MİLANO - Telecom Italia, analistlerin şirketin Türk Telekom özelleştirmesiyle ilgili planları hakkında haber almak istediklerini ifade etmeleri nedeniyle bugün bir telekonferans düzenleyecek.
Nisanda Telecom Italia Başkanı Marco Tronchetti Provera, Türk Telekom ihalesi için olası ortaklarla görüşmeler yürüttüklerini duyurmuştu.
Ön yeterlilik alan Telecom Italia, Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin blok satış ihalesinde teklif vermesi beklenen iddialı gruplardan biri.
Öte yandan, ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Telecom Italia, geniş tabanlı internet bağlantısına gelen taleplerin ve TIM'in kârlılığının etkisiyle çekirdek gelirlerinin yüzde 3.8 arttığını duyurdu.
Telecom Italia'nın mobile telefonu birimi olan Telecom Italia Mobile'nin yüzde 49 ve İş Bankası'nın yüzde 51 ortaklığı olan İş-TİM, Aria markası ile Türk GSM pazarında faaliyete geçmişti. Ancak, daha sonra, İş-TİM feshedilerek, Türk Telekom'un sahibi olduğu Aycell ile Aria operatörleri birleştirilmişti.
Birleşmeyle kurulan ve halen pazarda Avea markası ile faaliyet gösteren TT&TIM şirketinde, Türk Telekom ile Telecom Italia Mobile'nin yüzde 40'ar ve İş Bankası ile bazı grup şirketlerinin ise toplam yüzde 20 ortaklığı bulunuyor.