TIM'den yatırım geliyor

Türk Telekom ihalesine en yüksek teklifi veren Oger Telecom konsorsiyumunda yer alan Telecom Italia başlangıç olarak 200 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

İSTANBUL - Türk Telekom ihalesine en yüksek teklifi veren Oger Telecom konsorsiyumunda yer alan Telecom Italia başlangıç olarak 200 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada özelleştirme tamamlandığında, Telecom Italia ve Oger Telecom, hisselerinin yüzde 40'ı Telecom Italia International'a (TIM), yüzde 40'ı Türk Telekom'a ve yüzde 20'si İş Bankası'na ait Türk GSM işletmecisi Avea ile 4 yıllık teknik destek anlaşması imzalayacak.
Saudi Oger'le yapılan anlaşma uyarınca TIM'in Avea'daki hisseleri Türk Telekom'a devredilebilecek. Bu durumda TIM International'ın bu satıştan elde ettiği gelirin bir kısmı Oger Telecom'a sermaye olarak konulacak veya bu hisseler doğrudan Oger Telecom'a devredilebilecek. TIM International'ın sahip olduğu Avea hisselerinin toplam değerinin 400-600 milyon dolar arasında olduğu hesaplanmış bulunuyor. Bu arada Türk Telekom'daki işbirliğiyle Saudi Oger ile muhtemel bir ortaklığın temelini oluşturmanın hedeflendiği ifade edildi.