TİM'in Serdengeçti isyanı

Türkiye'nin ekim ayında ihracatı yüzde 13.1 artarak 6 milyar 672 milyon dolar, 10 aylık ihracatı ise yüzde 16.8 artarak 60 milyar 138 milyon dolar şeklinde gerçekleşti.

KAHRAMANMARAŞ - Türkiye'nin ekim ayında ihracatı yüzde 13.1 artarak 6 milyar 672 milyon dolar, 10 aylık ihracatı ise yüzde 16.8 artarak 60 milyar 138 milyon dolar şeklinde gerçekleşti. Tarım ihracatındaki aylık ihracat artış oranı yüzde 35.7'yi bulurken sanayi ihracatının aylık artış oranı yüzde 9.1 oldu. Hazır giyim tekstil sektörünün ihracatı yüzde 1.2 arttı. Ekim ayı itibarıyla bir yıllık ihracatı yüzde 20.28 artarak 72.6 milyar dolar seviyesine geldi. Taşıt araçları ve yan sanayi sektörü ekimde 1 milyar 143 milyon doları aşan ihracatla ilk sıradaki yerini korudu.
Türkiye'nin ekim ayı ihracat rakamlarını Kahramanmaraş'ta açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, ihracatçıları Türkiye'nin 'ekonomik kurtuluş savaşının askerleri' olarak nitelendirirken Merkez Bankası Başkanı Süreyye Serdengeçti'yi sert bir dille eleştirdi.
Zamma eleştiri
Satıcı, "Faiz konusunda biz büyük haykırışlar içerisindeyken, 'bu faizin altında bizi ezdirmeyin' diye sesimizi Türkiye'nin dört bir yanına ulaştırmaya çalışırken, sayın Serdengeçti'nin de 'faizlerde henüz yeterli seviyelere gelemedik' sözü bizi gerçekten düşündürdü. Biz nerdeyiz, onlar nerde. Biz bir taraftan bir kurtuluş savaşı vermeye, ülkemiz adına bir üretim, bir ihracat seferberliği yapmaya gayret ederken, bazı duyarsız insanlar da sanki hiçbir şey yokmuş gibi, sadece olayın parlak tarafından bakarak, makroekonomik dengelerdeki pembe tabloya bakarak ahkâm kesmeye devam ediyorlar" dedi.
Satıcı, "Sayın Serdengeçti de kendisiyle devam edemeyeceğinin farkında. O yüzden hiçbir şeye dokunmadan Türkiye'deki üreticilerin sırtından bir başarıyla bu bayrağı teslim etmeye çalışıyor herhalde" açıklamasını yaptı.
Oğuz Satıcı, doğalgaza gelen zammı da eleştirdi. Satıcı, "Doğalgaza yüzde 5 zammı hükümete teklif edenlerin Türkiye'nin üreticileriyle, Türkiye'nin reel piyasalarıyla ne kadar kopuk olduğunu anlayamamak, bilmemek herhalde bizim açımızdan da büyük bir eksiklik olur" ifadesini kullandı.
Kahramanmaraş'ta düzenlenen toplantıda Oğuz Satıcı, ekim ayı ihracatının yüzde 13.1 artarak 6 milyar 672 milyon, 10 aylık ihracatın yüzde 16.8 artarak 60 milyar 138 milyon dolar olarak gerçekleştiğini anımsatarak, "12 aylık ihracat rakamlarının 72 milyar 678 milyon dolara ulaşmış olması ise sene sonu itibarıyla ihracat hedeflerinin tutması konusundaki inancımızı kuvvetlendirmektedir" diye konuştu.
TİM Başkanı Satıcı, aylık, 10 aylık ve 12 aylık ihracat artış oranlarındaki gelişmelerin, ihracatta büyüme trendinin devam etmekte olduğunu, ancak önümüzdeki dönemde daha düşük oranlı büyümelerle karşı karşıya kalınabileceğine işaret ettiğini söyledi. Tarım ihracatında aylık artışın yüzde 35.7 oranında gerçekleştiğini vurgulayan Satıcı, bu artışta en büyük katkısı olan sektörlerin geride bırakılan 'var yılı' dolayısıyla üretiminde gerçekleşen artış nedeniyle zeytin-zeytinyağı, tütün, bakliyat ve yağlı tohumlar ile yüzde 43.5'lik artışla fındık ve mamulleri sektörlerinde olduğunu anlattı.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Oğuz Satıcı, "Nasıl bir Merkez Bankası Başkanı istiyorsunuz?" sorusuna, 'Daha proaktif, piyasalara daha hâkim, olaylara karşı hızlı tavır geliştiren birisi olmalı' yanıtını verdi.
Mehmet Akif örneği
Geçtiğimiz aylarda yaşadıkları önemli sıkıntılarından birisinin İzmir Limanı'nda konteynır zamları olduğunu açıklayan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, "İzmir Limanı'nda gerçekleştirilen son konteynır zamları bölgenin ve Türkiye'nin ihracatında önemli sıkıntılar yarattı" dedi.
Satıcı, ekim ayında açıklanan işsizlik oranlarının aynı kalmasının yaratılan mevcut istihdamın ancak çalışan işgücüne yetiyor olmasının kendilerini kaygılandıran en önemli noktalardan birisi olduğunu da ifade etti. Satıcı, şöyle devam etti:
"Biz kurtuluş savaşı veriyoruz. Ve bugün efsane gibi bahsedilen o çılgın Türkler, 82 yıl önce ortaya çıkan o çılgın Türkler, 1999 ve 2001 sırasında üretici olarak, ihracatçı olarak Türkiye'nin sahnesine çıkmış ve bu mücadeleyi yoğun biçimde vermeye gayret ediyorlar. Tarihe baktığımızda insanın aklına Mehmet Akif Ersoy'un 'Tarih tekerrürden mi ibaret?'diye şiiri geliyor."