'TIR karnesi sorunu' çözüldü

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatın durmayacağını ve Türk TIR'larının Bulgaristan üzerinden sevkıyatlarının süreceğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracatın durmayacağını ve Türk TIR'larının Bulgaristan üzerinden sevkıyatlarının süreceğini söyledi. Bulgaristan'da TIR karne teminatının 15 Temmuz'dan itibaren askıya alınma sorunu, sürdürülen girişimler sonucunda çözüldü ve Bulgaristan, tekrar TIR karnesi teminatına dahil edildi. Böylece, Bulgaristan'da TIR sistemi, herhangi bir kısıtlamaya uğramadan devam edecek.Tüzmen, açıklamasında Bulgaristan'da TIR karne teminatının 15 Temmuz'dan itibaren askıya alınacak olmasına ilişkin sorunun çözüldüğünü ifade etti.
Sevkıyata devam
Bulgaristan ile Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) arasında yaşanan anlaşmazlığın, 15 Temmuz'dan itibaren Bulgaristan üzerinden yapılan taşıma işlemlerinin TIR garanti zinciri sigortası kapsamından çıkarılması sorununa yol açtığını anlatan Bakan Kürşad Tüzmen şunları söyledi: "15 Temmuz'dan itibaren Bulgaristan üzerinden sevkıyat duracaktı. Gerek Bulgaristan, gerekse Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği nezdinde yapılan girişimlerle, 15 Temmuz krizi aşıldı. Konu Bulgaristan ile Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği arasındaki bir anlaşmazlık. Ancak, bu anlaşmazlığın giderilememesi Türkiye'yi de sıkıntıya sokacaktı. DTM, Bulgaristan Türk Büyükelçiliği ve sivil toplum örgütlerimizle koordineli bir şekilde yürüttüğümüz çalışma sonucunda başarılı olduk. İhracat durmayacak."