'Tiryaki' ve 'akşamcı'ya kötü haber

'Tiryaki' ve 'akşamcı'ya kötü haber
'Tiryaki' ve 'akşamcı'ya kötü haber
TBMM'deki yasa tasarısı ile sigara ve içki fiyatlarına zam geliyor. MHP'li Maliye eski Bakanı Sümer Oral, zammın yüzde 10-15 civarında yansıyacağını ifade etti.

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda benimsenen ve Meclis Genel Kurul gündemine giren amme alacakları yasa tasarısı ile sigara ve içki fiyatlarına zam geliyor. MHP ’li Maliye eski Bakanı Sümer Oral, zammın yüzde 10-15 civarında yansımasının beklendiğini bildirdi. TBMM Plan Bütçe Komisyonunun MHP’li üyeleri, Erkan Akçay Sümer Oral, Mustafa Kalaycı ve Mehmet Günal, tasarı ile Özel Tüketim Vergisi Kanununda değişiklik yapıldığını hatırlattılar. Sigara, tütün ve alkollü içeceklerden ÖTV’nin belirlenmesinde yeni usuller getirildiğini vurgulayan MHP milletvekilleri, tasarıya ekledikleri muhalefet şerhinde şöyle dediler:

"Yeni kanun tasarısı ile sigara başına vergi konmaktadır. ÖTV kanunun ekli listedeki sigaralar için hem maktu hem nispi vergi öngörülmektedir. Sigara ve alkollü içeceklerin vergileri bundan böyle, her altı ayda bir, TUİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranında yeniden belirlenecektir. Bu düzenlemelerle sigaranın en az yüzde 10-15 nispetinde zamlanacağını düşünüyoruz.Sigarada vergi yükü son haddine dayanmıştır. Bölgemizdeki ülkelerde en pahalı sigara fiyatı Türkiye ’dedir. Sigara kaçakçılığı korkunç boyutlardadır. Hükümet dikkatini ve enerjisini sigaraya vergi getirmeye değil, kaçakçılığı kararlı bir şekilde önlemeye teksif etmelidir. (Gazeteport)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1089559108955921

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gitti göz - gunj

  sen sigarya zam yapıyorsunda kaç kişi bırakıyor.sigarayı zamlandırarak sigara bıraktırılmaz bu sefer ınsanlar kaçak sigara içiyor herkes biliyor ki doğu sınırından giren her kaçak mal pkk nın denetiminde o da orda kendi vergisini alıyor. aldığımız her paket sigara hem bizi zehirliyor hem askerimizi öldüren silahları mermileri satın alıyor. ben sigara içmeyen biri olarak söylüyorum madem kaş yapacaksınız gözümüzü çıkarmayın tabii derdiniz kaş yapmaksa...

  Enteresan baslik - cemcemcem

  Bu durumda alkol tuketen herkes 'aksamci', sigara icen herkes 'tiryaki' mi oluyor? Basbakanin dedigi gibi herkes aksirincaya tiksirincaya kadar mi iciyor yoksa ?

  DAHA BÜYÜK BİR TEHLİKE VAR! - ANTİFET

  Arkadaşlar, içkiye alkole zam gelmesi kaçak piyasası için bir avantaj. Bunun yanında, esrar adı verilen bir maddeye yönelmeye başlandı. Bu gençler için daha tehlikeli bir durum. Çünkü, bu tür maddelerin erişimi çok kolay, denetimi yok. Küçük çocuklar bile elde edilebiliyor. Birde bu yönünü düşünün. Eğer zam yapılıyorsa denetimde artırılmalı.

  Tek becerdiğiniz bu... - citizen

  Aman ne başarılı ekonomik politikalar bunlar... Her adım başı zam. İçkiye-sigaraya sayıp döküyorsunuz şöyle haramdır, böyle zararlıdır diye .. Zam yakıp, vergi adı altında açıklarınızı kapatırken hiç aklınıza gelmiyor tabi...Tek becerebildiğiniz iş bu...Sizin söylediklerinize hala inananlar var ya... Bu da sizin ikinci ve son becerebildiğiniz iş işte ... Halkı "size rağmen" kandırabilmek ...

  Boşuna... - egetya

  Kaçak sigaraya yeterince önlem alınmadıkça istenildiği kadar zam yapılsın. Dürüst tiryakileri çırpmaktan başka bir işe yaramayacak. Devlet %90 vergi alınan sigarayla zengin olacak değil. Maksat sigaradan ve içkiden insanları uzaklaştırmak evet, anlıyorum ama kaçağı zaten vergisiz ve ucuz. Kaliteli kaçak sigaralar da var piyasada. Gürcistan ve Azerbaycan kaçağı sigaralar o ülkelerde kullanılan orijinal sigaralar ve rahatlıkla bulunabiliyorlar. Bunlar durdurulmadan yapılan icraatlar pek de işe yaramayacak.

  velcome to iran! - oktemlive

  Memura 44 zam yaptilarya! Faturasini, kafasini sorunlardan biraz olsun dagitmak isteyen ve biraz olsun teselli bulan gariban vatandasa kesiyorlar. Tabiki gerekceleride hazir! Insanlarin sagligi soz konusu. bir gram garibani dusunuyorlarsa ne olayim... Nedense bu tarz zamlar hep birilerine yarandiktan sonra cikiyor! Ulke ne hale geldi ya dun halkin yatak odalarina bugun salonuna, mutfagina girdiler. Bu post modern diktatorluk ve dayatmaci yasalar senin sonun olacak sayin basbakan ve cahil yardimcilarin. Sizin yeriniz iran, pakistan yada arap ulkeleri sizi toplayimp buraya kim gonderdiyse o alcagin da sonu yakindir.

  .. - mokoko

  Böyle zamlar geldiği sürece insanlar kaçak sigaraya ve kaçak içkiye yönelecekler. Sonuç: Kaçak içki yüzünden kör olacak veya ölecek insanlar. Kaçak sigara yüzünden ciğerleri mahvolacak insanlar. Vee içki sigaradan arındırılmış bir halk(!)