Tişörtlü patron mahkemede

Japonya'nın en büyük internet şirketi Livedoor'un kurucusu olan ve hissedarlarına yanıltıcı bilgi verdiği gerekçesiyle ocak ayında tutuklanan Takafumi Horie'nin davası bugün görülmeye başlandı.

İSTANBUL - Japonya'nın en büyük internet şirketi Livedoor'un kurucusu olan ve hissedarlarına yanıltıcı bilgi verdiği gerekçesiyle ocak ayında tutuklanan Takafumi Horie'nin davası bugün görülmeye başlandı. Basit giyim tarzı nedeniyle 'tişörtlü patron' olarak da adlandırılan Takafumi Horie, mahkemede yaptığı savunmasında suçsuz olduğunu iddia etti. 33 yaşında olan Horie, suçlu bulunması halinde beş yıla kadar hapisle cezalandırılacak.
Ferrari'siyle geldi
Japon basınının büyük ilgi gösterdiği mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Horie, "Söylenenlerin hiçbirini yapmadım ve bu yönde kimseye de emir vermedim" diye konuştu.
Horie'nin tutuklanması ve Livedoor ile ilgili soruşturma piyasalarda büyük etki yaparken, ocak ayında Japonya Borsası da sert satışlarla sarsılmıştı. Öyle ki, 20 Ocak Çarşamba günü gelen satışların yoğunluğu nedeniyle Japon Borsası'nda günlük işlem hacmi limiti dolmak üzereyken borsa 20 dakika erken tatil edilmişti. Horie duruşmaya da Ferrarisi'yle geldi. Kendine ait bir jeti olan ve tutuklanmadan önce her zaman Ferrari otomobile binen Horie, Japon iş dünyası içinde aykırı bir insan olarak tanınıyor. Muhafazakârlıkları, geleneklerine bağlılıkları ve tasarruf eğilimlerinin yüksek oluşu ile bilinen Japonların hayat tarzına tamamen zıt bir tarza sahip olan Horie, bu nedenle çoğu zaman özellikle muhafazakâr işadamları tarafından sert eleştirilere muhatap oluyordu. Horie, kamuoyunda başından bir kez geçen evliliğin ardından bekârlığından büyük memnuniyet duyduğunu her fırsatta dile getirmesiyle de tepki çekiyordu.
Geniş hayran kitlesi
Horie, tüm eleştirilere karşın kısa zamanda becerileri ciddi bir hayran kesimi tarafından yakından izlenen ve ülke genelinde tanınan bir işadamı haline geldi. Ancak Horie, şimdilerde demir parmaklıkların arkasında kendisine verilecek cezayı bekleyen bir işadamı konumunda.
Japon iş dünyasının son dönemdeki gözde işadamları arasında yer alan ve basit giyim tarzı nedeniyle 'tişörtlü CEO' olarak da adlandırılan Takafumi Horie, iş hayatına henüz 23 yaşındayken başladı ve internet şirketi Livedoor'u kurdu. Kurulduğu dönemde fazla şans tanınmayan şirket, soruşturmalar öncesinde 6.3 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı.
20 şirket satın aldı
Japonlar tarafından çizgi karakter kedi Doraemon'a benzerliği nedeniyle Horiemon olarak da adlandırılan Horie'nin hayat felsefesi, "Para kazanmak her şeydir..."
Horie, 'Para Kazanmak Her şeydir: 0'dan 10 milyar Yene, Benim Yolum' isimli kitabında 30 yaşına geldiğinde kazandığı paranın 87 milyon doları bulduğunu yazdı.
Livedoor'un kurucusu Horie, 2000'den bu yana 20 şirket satın almış, geçen yıl da Japonya'nın en büyük yayıncı kuruluşu Fuji TV'nin bir bölümünü almak için girişimde bulunmuştu.