TKB özel sektörle yarışacak

Türkiye Kalkınma Bankası (TKB), yeniden görevlerini hatırladı. Banka, kalkınma bankacılığında özel sektör ile rekabete ve kredilerini artırmaya hazırlanıyor.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Türkiye Kalkınma Bankası (TKB), yeniden görevlerini hatırladı. Banka, kalkınma bankacılığında özel sektör ile rekabete ve kredilerini artırmaya hazırlanıyor. Geçmişte 'ölüme terk edilen' TKB'yi geleceğe hazırladıklarını söyleyen Genel Müdür Abdullah Çelik, "Makro sorunlar aşıldıkça, sıra mikro sorunlara gelecek. Hatırgönül değil kârlı ve yeterli teminatı olan herkese kapılarımız açık" dedi.
Çelik, bankanın Avrupa Yatırım Fonu'nun 350 milyon avroluk risk sermayesi ortaklığına da katılarak, asıl işlevi olan kalkınma bankacılığına yönleneceğini söyledi. Sekiz ay önce genel müdürlük görevine atanır atanmaz, birçok birimde eski yöneticileri görevden alarak yeni atamalarıyla eleştirilen Çelik, atamaları bankayı tanımadan gelir gelmez yapmasını, "Daha sonra yapmak zor olurdu" diye açıklıyor.
Çelik, bankaya dışarıdan kimsenin atanmadığını, var olan kadroların kullanılarak yönetimin aktif hale getirildiğini dile getirdi. Çelik, yeniden yapılanma çerçevesinde 26 olan birim sayısının 22'ye, kredilendirme sürecindeki 17 aşamanın da 11'e kadar çekildiğine işaret etti.
Rekabet gücü çalışması
Çelik, krediledirmede sektörlerin rekabet gücünün önem taşıdığını belirtirken, bankanın 120 alt sektöre ilişkin bir çalışma yaptığını, dış ticarette ne yüksek rekabet gücünün makarna, şehriye v.b sektörlerde olduğunu, bunu işlenmiş meyve ve sebzenin izlediğinin belirlendiğini vurguladı. Abdullah Çelik'in verdiği bilgiye göre, rekabet gücü düşük sektörlerin başında demir cevheri geliyor, bunu ham petrol ve doğalgaz izliyor. İmalat sanayiinde 955 ürün bazında yapılan diğer incelemeyse 284 ürünün rekabet gücünün çok yüksek, 575 üründe düşük olduğunu ortaya çıkardı.
Çalışmanın kapasite ölçümü ile destekleneceğini vurgulayan Çelik, "Örneğin un sanayiinde rekabet gücü yüksek ama kapasite fazlası var" diye konuştu. Kredilendirmede bu çalışmanın banka için yol gösterici olacağına işaret eden Çelik, çalışmanın diğer bankaların da kullanımına açılacağını sözlerine ekledi.
Çalışmalarında yatırımcıların 'nereye hangi alana yatırım yapalım?' sorusuyla karşılaştıklarını belirten Çelik, Türkiye'de kaynak olduğunu, çalışmanın da yatırım yapılacak alanlarda yol gösterici olabileceğini kaydetti.
Hatır gönül işlemez
Yeniden yapılanmada etkin pazarlama atağına geçilerek 35-40 ilde sanayicilerle bir araya geldiklerini söyleyen Çelik, 'Biz değiştik, inceleme süremiz kısaldı, daha iyi hizmet veriyoruz" mesajını verdiklerini vurguladı.
Bankanın geçmişte hatır-gönül ilişkisiyle verdiği krediler nedeniyle batık sorunu yaşadığının hatırlatılması üzerine Çelik şöyle konuştu: "Kredi alabilir miyim' diye soranlar var, komik gelecek ama kredinin hatır-gönül ilişkisiyle verildiğini düşünenler var. Onlara, kârlı projeleriniz ve yeterli teminatınız varsa tabii ki kredi alabilirsiniz, diyoruz."
430 milyon YTL'lik talep
Tanıtım toplantıları sonrasında 430 milyon YTL'lik kredi talebi aldıklarını, bunun yüzde 40'ının krediye dönüşebileceğini belirten Abdullah Çelik, halihazırda 400 milyon YTL nakit kaynakları olduğunu, yurtdışı imkanlarla mevcut kaynağın çok üzerine çıkılabileceğini ifade etti.
KOBİ'lerin teminat sorunu yaşadığının hatırlatılması üzerine Çelik, yatırımcıya 'yavaş yavaş büyümelerini, boylarını aşan işlere girişmemelerini' tavsiye ederken, teminat sorununun da risk sermayesi ile aşılabileceğini söyledi. Risk sermayesi sisteminin Türkiye'de henüz çok yeni olduğunu belirten Çelik, Avrupa Yatırım Fonu'nun 350 milyon avroluk risk sermayesi ortaklığına TKB olarak katılacaklarını, görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
Çelik, özel sektör kalkınma bankalarına göre TKB'nin yola daha yeni çıktığını, TKB'nin özel sektöre göre uzun vadeli kredilerde avantajlı olduğunu vurguladı. Bankanın ölüme terk edildiğini, 7-8 yıldır yeni eleman alınmadığını söyleyen Çelik, ilk defa bu yıl 17 uzman alımı için sınav yaptıklarını, bankayı geleceğe hazırladıklarını dile getirdi.