TK'dan üçüncü nesil turu

Telekomünikasyon Kurumu (TK), üçüncü nesil iletişim sistemleri için kolları sıvadı. Dünyadaki örnekleri inceleme kararı alan TK, çalışmalara ABD ile başladı.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Telekomünikasyon Kurumu (TK), üçüncü nesil iletişim sistemleri için kolları sıvadı. Dünyadaki örnekleri inceleme kararı alan TK, çalışmalara ABD ile başladı. Kurul üyesi Faruk Cömert bir aylığına ABD'ye gönderilirken, yakında diğer üyeler de Japonya, Güney Kore, İsveç, Norveç gibi ülkelere giderek, gerekli incelemelerde bulunacak.
Üçüncü nesil iletişim sistemleri olarak da bilinen Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) için gelecek yıl ihaleye çıkmaya hazırlanan TK, bu konudaki araştırmalarına başladı. Kurumun karar organı olan kurul, dünyadaki örneklerin yerinde incelenmesi için üyelerin çeşitli ülkelere gönderilmesini kararlaştırdı. Bu çerçevede ilk olarak üyelerden Faruk Cömert, 28 günlüğüne ABD'ye gitti.
Kurum başkanı Tayfun Acarer, ABD'deki uygulamaların içeriğinin, TK'da alınacak kararlar açısından önemli olduğunu ifade etti. ABD'de telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren enstitünün çalışmalarının tüm dünya tarafından yakından izlendiğini de kaydeden Acarer, bu çerçevede çeşitli ülkelerdeki Telekomünikasyon Kurumu muadili otoriteleri temsilen kişilerin de katıldığı toplantılarda TK adına Faruk Cömert'in yer aldığını açıkladı.
'Geri dönüşü zor'
Eski başkan yardımcısı ve kurul üyesi Hüseyin Edis ise, 2006'da verilecek üçüncü nesil telekomünikasyon lisanslarının başında görüntülü telefon ile hızlı ve geniş bantlı internet teknolojilerinin yer alacağını anlattı.
Bunların kıt kaynak gerektiren, sınırlı sayıda frekansın tahsis edileceği alanlar olduğunu belirten Edis, bunun için de üçüncü nesil iletişim sistemlerini uygulamaya başlayan ülkelerde kapsamlı bir araştırma yürüteceklerini aktardı. GSM lisanslarında bir çok sıkıntı yaşandığını kaydeden Edis, aynı sıkıntıların tekrarlanmaması için bütün önlemleri başından almaya çalıştıklarını belirtti. Edis, lisansları verirken, Almanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerin deneyimlerinden de yararlanacaklarını, bu çerçevede bu ülkelerin yetkili otoritelerinden uzmanları davet ettiklerini ifade ederek, "Araştırmadan, paldır küldür lisans verdiğinizde sonra geri dönüşü zor oluyor. Bu nedenle ön araştırmalarımızı iyi yapmak zorundayız" dedi.
Öte yandan, Aria ve Aycell'in aldığı GSM 1800 lisanslarında eski GSM operatörlerine konulan ihaleye katılım yasağının, üçüncü nesil iletişim sistemlerinde tekrarlanmayacağı öğrenildi.
Telekomünikasyon Kuru mu'n-dan üst düzey bir yetkili, üçüncü nesil iletişim sistemlerinin mevcut GSM operatörlerinin pazar payını önemli ölçüde etkileyeceğini vurguladı. Bu nedenle mevcut GSM operatörlerinin ihaleye girmesine kısıtlama konulmaması gerektiğini düşündüklerini belirten yetkili, tersine, ihaleye girmelerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Söz konusu yetkili, "Eğer mevcut GSM operatörleri üçüncü nesle girerlerse, en azından enerji yönüyle benzer altyapıları kullanacaklar. Mesela bir direk dikmiş, o direğin altına yeni sistemle ilgili aparatları da yerleştirecek. Böylece iki kere direk dikmeyecek. Mevcutların alması, Türkiye'nin de menfaatine. Gereksiz altyapı yatırımları yapılmaz böylece" diye konuştu.
Bu durumda, telekomünikasyon sektöründe kaçırdıkları treni üçüncü nesil iletişim sistemlerinde yakalamayı hedefleyen Koç, Sabancı gibi gruplar açısından TMSF tarafından satışa çıkarılan Telsim'i almak önem kazanıyor.
'Tatil gibi gezi' eleştirisi
Öte yandan, kurul üyesi Faruk Cömert'in ABD'ye uzun süreli gitmesi kurum ve Ulaştırma Bakanlığı personelinin tepkisini çekti. Cömert'in ABD'ye giderken 25 bin YTL harcırah aldığını belirten bazı çalışanlar, eğitim gezisine ailesini de götürdüğünü iddia etti. Kurul başkanı Tayfun Acarer, Cömert'in kurul kararıyla gittiğini ve harcırahın artan kısmını iade edeceğini belirtti.
Acarer, Cömert'in ailesinin gezi masraflarının TK tarafından karşılanmasının söz konusu olamayacağını açıkladı. Kurul üyesi Hüseyin Edis ise, Cömert'in 28 günlük resmi görevinin 5 Ağustos'ta sona erdiğini, bu tarihi izleyen iki hafta ise yıllık iznini kullanacağını, ailesinin, yıllık izninin son 10 günlük bölümünde yanına gideceğini savundu.
Üçüncü nesil iletişim teknolojisi nedir?
Üçüncü nesil (3G) iletişim teknolojisi, kablosuz iletişim teknolojisi ve hizmetlerini tanımlamak için kullanılıyor. Mevcut GSM teknolojisinden farklı olarak 3G'de daha geniş frekans bandı kullanılıyor.
Bu teknolojiyle, sesli haberleşmede kalite artarken, görüntü, veri aktarımı ve internet erişiminde de hem hız ve kapasite, hem de kalite artışı sağlanıyor. 3G sayesinde sabit telefon yatırımının masraflı olduğu ücra yerleşim merkezlerinde, internet dahil her türlü haberleşme hizmetlerinden yararlanma olanağı da sağlanabilecek.
İlk olarak ABD'de kullanılmaya başlanan üçüncü nesil haberleşme sistemleri, daha sonra Uzakdoğu ve Avrupa'da yaygınlaştı. Avrupa'da yaklaşık 75 firmaya 3G lisansı verildi. Ancak, telekomünikasyon şirketlerinin bankalara yaklaşık 700 milyar dolara ulaşan kredi borcu nedeniyle bazı şirketler aldıkları lisansları bekletti ya da iade etti.