TL dolaşımdan yıl sonunda kalkıyor

Türkiye'nin bol sıfırlı eski para birimi TL de, yeni para birimi YTL ile birlikte bir yıl daha tedavülde olacak. TL banknotlar, 1 Ocak 2006'dan itibaren 10 yıllık zaman aşımı sürecinde Merkez Bankası şubeleri, bunların olmadığı yerlerde de Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilecek.

ANKARA - Türkiye'nin bol sıfırlı eski para birimi TL de, yeni para birimi YTL ile birlikte bir yıl daha tedavülde olacak. TL banknotlar, 1 Ocak 2006'dan itibaren 10 yıllık zaman aşımı sürecinde Merkez Bankası şubeleri, bunların olmadığı yerlerde de Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilecek. Türkiye'nin yeni para birimi YTL'deki ''yeni'' ibaresinin 2007-2008'de kaldırılması hedefleniyor.
Bir yıl süreyle birlikte dolaşımda olacak TL ve YTL banknotlar arasında, portre filigran, elektrotip filigran, emniyet şeridi, seri ve sıra numarası, kabartma baskı özelliklerinde fark bulunuyor. Ayrıca, 10 YTL'de renk değiştiren mürekkep motifi, 1 YTL'de banknot uzunluğu farklılıkları var. TL banknotlarda emniyet şeridi ön, YTL banknotlarda ise arka yüzde yer alıyor. TL banknotlarda seri ve sıra numarası ön, YTL banknotlarda ise arka yüzde bulunuyor. TL banknotlarda, 1 milyon TL hariç her iki, YTL banknotlarda ise ön yüzde kabartma baskı var.