TL'yi dolara karşı da savunuruz

TL'yi dolara karşı da savunuruz
TL'yi dolara karşı da savunuruz
Türk Lirası cinsinden yatırımları teşvik edeceklerini belirten Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "TL'yi savunacağız" dedi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, altın rezervlerinin 206 ton ile 11 milyar doları aştığını, bunun 87.2 tonunun zorunlu karşılıklardan geldiğini söyledi. İstanbul Altın ve Mücevher Zirvesi’nin açılışında konuşan Başçı, altının önemine işaret ederken, Asya’daki pek çok Merkez Bankası’nın altın satın alarak rezervlerini güçlendirdiğini söyledi. Başçı, “ Türkiye ’de de biz satın alarak değil ancak, bankaların Merkez Bankası’nda tutmaları gereken TL cinsinden zorunlu karşılıkların bir kısmını altın olarak tutulması opsiyonunu onlara sağlayarak, altın rezervlerini arttırdık” dedi.

Altın mevduatı artıyor

Altın mevduatındaki artışa dikkat çeken Başçı, “Son bir yıllık dönemde dolar bazında yüzde 270 oranında artarak, 8 milyar 670 milyon dolar seviyesine ulaştı. Merkez Bankası’nın altın rezervi 206 tona ulaştı. Yaklaşık 11 küsur milyar dolar tutarında, bunun 87.2 tonu zorunlu karşılıklardan geliyor. Tabii altın mevduatının kendisine de zorunlu karşılık uyguluyoruz. Altın mevduatına da zorunlu karşılık uyguladığımızdan oradan bir miktar geliyor” dedi.

TL’yi korumaya devam
Kendilerinin Türk Lirası’nın değerini savunacaklarını, TL cinsinden yatırımları teşvik edeceklerini belirten Başçı, “Ülkemizde fiyat istikrarı kalıcı bir şekilde tesis edildikçe Türk lirası cinsinden yatırımların payında 2001 yılından bu yana gözlemekte olduğumuz artışın da devam etmesini bekliyoruz ve bu olacaktır. Dolayısıyla bir miktar yeni bir yatırım aracı olarak altın tasarruf sahiplerinin risklerinin dağıtımına imkân sağlarken, banka mevduatı açısından olarak söylüyorum bunu, aynı zamanda da makul düzeyde bir getiri elde edilebiliyor. Bu anlamda olumlu yeni bir yatırım evresi olması açısından olumlu. Fakat Türk Lirası ile bir rekabete girerse biz Türk Lirası’nı savunuruz. Altına karşı da savunuruz. Bizim temel önceliğimiz fiyat istikrarı” dedi.

Öte yandan zirvede konuşan İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner, “Bankada duran altına vergi yok. Kuyumcuda altın durunca vergi alınıyor. Bankalara uygulanan sistemin bize de uygulanmasını istiyoruz” dedi.(radikal)

bigPara.com