TLzone olmayacak duaya amin demek

TLzone olmayacak duaya amin demek
TLzone olmayacak duaya amin demek
Radikal yazarı Uğur Gürses Başbakan Erdoğan'ın TLzone önerisini yorumladı: "Olmayacak duaya amin demek."

EKONOMİ SERVİSİ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Almanya’da Nicolas Berggruen Enstitüsü’nün “Avrupa Krizin Ötesinde” temalı toplantısındaki konuşmasında İngilizlerin Türkiye ’ye Avrupa Birliği’nin ortak para birimi euroya katılmama konusunda tavsiye verdiklerini belirterek şöyle konuştu: “İngiltere dışarda ve şu anda halinden de memnun. Hatta bize de tavsiyede bulunuyorlar. ‘Sakın’ diyorlar ‘Eurozone’a girmeyin. Siz de TLzone yaparsınız’ diyorlar. ‘Zaten ben de öyle düşünüyorum’ diyorum. Şimdi bunlar önemli. Yani artık para konusunda da belki Avrupa Birliği kendini çek edecek. ‘Eurozone’da yer alalım mı almayalım mı’ diyecek. İngiltere yerini almadı ve şu anda da halinden memnun.”
Erdoğan’ın TLzone ifadesini Radikal yazarı Uğur Gürses şöyle yorumladı:
“TLzone denildiğinde ben TL kullanan ülkelerden oluşan bir para birliği anlıyorum. İngilizler Başbakan’a biz girmedik euroya siz de girmeyin dememişler TLzone kurun demişler. İngilizler parasal birliğe girmedikleri için övünüyorlar ama TLzone da bir parasal birlik demek. TL çatısı altında bir çok ülkenin kendi parasından vazgeçip TL kullanması olarak anlıyorum TLzone’u. İngilizler de parasal birliğe girmedik iyi ettik deyip bir başka parasal birlik mi önermişler? Bu mantıksız. TLzone kurun demek başka TL kullanın demek başka. İkincisi TL şemsiyesi altına girip kendi para birimlerinden vazgeçip TL kullanmaları ülkeler için doğru bir pratik değil. Avrupa Birliği’nin Eurozone’da yaşananları görüyoruz. Mali birlik yok, parasal birlik yok... Hangi ülkeler gelecekler de TL altına birleşecekler akla yakın durmuyor.
Üçüncüsü Türkiye’nin illa ki bundan bir kazancı olacak diye bir şey yok. Kazancın olması için rakiplerimizin, ihracatta, dış cephedeki rakiplerimizin bu parasal birliğin içine girmeleri lazım ki biz avantaj sağlayalım, TL kullandıkları için bizimle rekabet edemesinler. Yani olmayacak duaya amin demek gibi TLzone. TL’yi kullanalım demek başka, TLzone demek çok başka. Anlaşılan eni konu düşünülmemiş, çok akla yakın da bulmuyorum ne pratik ne de teorik olarak.

bigPara.com