TMO fındık alımlarına başladı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Giresun'un Bulancak ilçesinde düzenlenen törenle 2006 ürünü fındık alım kampanyasını başlattı.

GİRESUN - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Giresun'un Bulancak ilçesinde düzenlenen törenle 2006 ürünü fındık alım kampanyasını başlattı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındığı kilosu 4 YTL'den alıyor. Eker, bir gazetecinin sorusu üzerine, TMO'nun üreticinin lehine olacak gelişmeler için piyasaya girdiğini, bundan sonraki gelişmeleri de yine üreticinin lehine değerlendireceğini söyledi.
Bir vatandaşın 'fındık alım fiyatı artacak mı' yönündeki sorusunu Eker, "Fındığa fiyat verildi" diye yanıtladı. Eker, alımlarda sorun olmadığını vurgulayarak, "İlk günde 1000 kişi 500 ton ürün vermek için müracaat etti. Alım ekiplerimiz, depomuz, her şeyimiz hazır" dedi. Eker, bir üreticinin Fiskobirlik'ten ürün bedelini alamamasıyla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi: "O konu Fiskobirlik ile ilgili. Biz üreticimize Fiskobirlik'in yaşattığı sorunu yaşatmayacağız."