TMSF 2 milyar dolar tahsil etti

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) batık bankaların hâkim ortakları ve diğer borçlularından başlangıçtan bu yıl mart ayı sonuna kadar yaptığı toplam tahsilat, 1.6 milyar dolara yaklaşırken...

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) batık bankaların hâkim ortakları ve diğer borçlularından başlangıçtan bu yıl mart ayı sonuna kadar yaptığı toplam tahsilat, 1.6 milyar dolara yaklaşırken, Çukurova Grubu'nun marttan sonra yaptığı ödemelerle hâkim ortaklardan yapılan tahsilat 1.4 milyar dolara, toplam tahsilat ise 2 milyar dolara ulaştı.
TMSF, bu yılın birinci üç aylık dönemine ilişkin faaliyet raporunu açıkladı. Batık bankalarla ilgili tahsilatlar konusunda ayrıntılı bilgi verilen rapora göre bu yılın ilk üç aylık döneminde hâkim ortaklar ve diğer borçlulardan toplam 169.2 milyon dolarlık tahsilat sağlandı. Tahsilatın 139.6 milyon doları hakim ortaklardan, geri kalan kısmı da diğer borçlulardan yapıldı. İlk üç ayda hâkim ortaklardan yapılan tahsilatın 80 milyon dolarla büyük bölümü Çukurova Grubu tarafından yapıldı. Grubun toplam ödemeleri mart sonu itibarıyla 140.1 milyon dolara ulaştı. Ancak Çukurova Grubu'nun marttan sonra yaptığı 431 milyon dolarlık ödemeyle 30 Mayıs'ta toplam ödemeleri 571.4 milyon dolar oldu.
Bu yılın ilk üç aylık döneminde yapılan tahsilatla birlikte batık bankaların alacaklarından yapılan toplam tahsilat, 1 milyar 576 milyon dolar oldu. Tahsilatın 168.7 milyon doları söz konusu bankalar fona alındıktan sonra banka tarafından, 1 milyar 408 milyon doları ise bankaların alacaklarının TMSF'ye devrinden sonra TMSF tarafından gerçekleştirildi. Bankaların fona alınmasından bu yılın mart ayı sonuna kadar yapılan tahsilatın 927.2 milyon doları söz konusu bankaların hâkim ortaklarından gerçekleştirildi.