TMSF 3.8 milyar dolarla piyasaya giriyor

Telsim'i Vodafone'a devrederek kasasına 4.55 milyar dolar koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bu paranın 3.8 milyar dolarını şirketin Maliye Bakanlığı ve kamu kurumlarına olan borçlarını ödemek için piyasada satacağını açıkladı.

İSTANBUL - Telsim'i Vodafone'a devrederek kasasına 4.55 milyar dolar koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bu paranın 3.8 milyar dolarını şirketin Maliye Bakanlığı ve kamu kurumlarına olan borçlarını ödemek için piyasada satacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından da satış başladı. Edinilen bilgiye göre TMSF dün üç banka 1.550 YTL'den yaklaşık 150 milyon dolar sattı. TMSF'nin satışları doların 1.5600 YTL'den 1.5420 YTL'ye düşmesinde etkili oldu. Vodafone'un, Telsim'in malvarlığını devralma süreci önceki gece yarısı resmi olarak tamamlandı. Dün konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Ahmet Ertürk, Telsim'in Vodafone'a satış bedeli olan 4 milyar 550 milyar doların TMSF'nin banka hesabına girdiğini belirtti.
Piyasaya bakacak
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, söz konusu gelirden Motorola ve Nokia'nın borçlarının tasfiyesinden sonra ellerinde kalacak 3.8 milyar doları, Uzanların batık İmar Bankası'nın Maliye'ye olan vergi borcuyla, çok sayıda ki kamu kurumuna olan borcunu tasfiye etmek için YTL'ye çevireceklerini aktardı. Ahmet Ertürk, döviz yüksekken satmak istediklerini belirterek, "Kararı günlük olarak vereceğiz. Piyasanın durumuna bakacağız. Telsim'in borçlarını ödemek için YTL'ye dönmemiz ve para stoklamamız lazım" dedi.
Cari açığa katkı
Ahmet Ertürk, Türkiye'nin cari açığını düşürücü yönde net 3.8 milyar dolar katkı sağladıklarına da işaret ederek şöyle konuştu: "Cari açığı azaltmanın yanı sıra piyasanın regülasyonuna da (düzenlenmesine) katkıda bulunacağız. Geçmiş satışlardan 1.5 milyar dolara yakın para var. Bu rezervler piyasa için olumlu sinyal. Bunun YTL'ye dönüşü yapacağımız planlara bağlı olacak. Dönüşüm yaparken para piyasalarının, kurların durumu dikkate alınacak."
TMSF Başkanı Ertürk, geçen yıl Motorola'ya 500 milyon dolar ön ödeme yaptıklarını anımsatarak, "Onu çıkarıyoruz. Motorola'ya 410 milyon dolar, 340 milyon dolar da Nokia'ya ya ödeme yapıyoruz" diye konuştu.
Ertürk: Kuş kadar hafifim
TMSF Başkanı Ertürk, "Şu anda Telsim, Vodafone'undur. Telsim'i devrettiğimiz için kendimi kuş gibi hafif hissediyorum" dedi. Ertürk, Vodafone'un kadroyu önemli ölçüde koruyacağını belirterek, çalışanların sözleşmeleriyle birlikte devredildiğini vurguladı. Telsim Başkanı Ferruh Tunç da şirketi devraldıkları 2004'ten bu yana abone sayısının yüzde 136 arttığını belirtip, "Ciro da 711 milyon dolardan 1 milyar 51 milyon dolara çıktı" dedi.
'İstanbulspor'u satış çalışmalarına başlıyoruz'
Ahmet Ertürk, 2007 yılı sonunda gerçekleştirmeyi bekledikleri hedefleri bu yılın sonunda yakalayacaklarını söyledi. TMSF Başkanı Ertürk, İstanbulspor'un 1. lige çıkarmayı başaramadıklarını belirterek " Artık İstanbulspor'u önümüzdeki haftadan itibaren satma çalışmalarına başlayacağız" dedi.
Bilgin'in TV'si Albayrak'a
Öte yandan dün TMSF tarafından 350 bin YTL muhammen bedelle satışa çıkarılan Dinç Bilgin'e ait Türkçe TV, 8.5 milyon YTL'ye Albayrak Grubu'na bağlı Palmiye Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. adlı şirkete ihale edildi.