TMSF Adabank'ı satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu'ndan haczettiği yüzde 99.99 oranındaki Adabank hisselerini satışa çıkardı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu'ndan haczettiği yüzde 99.99 oranındaki Adabank hisselerini satışa çıkardı. Muhammen bedeli 60 milyon YTL olan hisseler, 26 Haziran'da ihale edilecek.
Açık artırma yoluyla yapılacak ihalede hisseler, birinci satışta muhammen değerin yüzde 75'ini ve satış masraflarını geçmesi şartıyla en çok artırana ihale edilecek. Alıcı çıkmazsa 3 Temmuz'da gerçekleştirilecek ikinci artırmada Adabank hisseleri, TMSF Satış Komisyonu'nun belirleyeceği bedel üzerinden tekrar satışa sunulacak. Alıcılar, ödemeyi peşin olarak ve YTL cinsinden yapacak.
1984'te faaliyete geçen mevduat bankası konumundaki Adabank'ın merkez şubesi ve 65 çalışanı var. Bankanın, yüzde 9.5 hisseyle Rumeli Hayat Sigortası'na iştirakliği, yüzde 98.8 hisse ile Ada Menkul Değerler'de bağlı ortaklığı bulunuyor. 114 ortaklı bankanın hissedarlarından Kemal Uzan'ın yüzde 39.51, Melahat Uzan'ın yüzde 2.13 ve Cem Uzan'ın yüzde 30.60 hissesinin ortaklık hakları Fon tarafından kullanılıyor. Bu arada TMSF tarafından daha önce duyurusu yapılarak ihaleye çıkarılan, Oksijen Teknoloji Geliştirme ve Bilişim Sistemleri A.Ş.'nin ihalesi, 13 Haziran 2006 tarihine ertelendi.