'TMSF anlaşması suçu ikrar'

Eski sahibi Hayyam Garipoğlu'nun toplam 27 yıl hapis cezasına çarptırıldığı Sümerbank davasında, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 256 sayfalık gerekçeli kararını açıkladı.

İSTANBUL - Eski sahibi Hayyam Garipoğlu'nun toplam 27 yıl hapis cezasına çarptırıldığı Sümerbank davasında, İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 256 sayfalık gerekçeli kararını açıkladı.
Gerekçeli kararda, 'Suça konu eylemlerin, ticari ilişkiler kılıfı altında, banka kaynaklarının iç edilmesi hareketi olduğunun anlaşıldığı' kaydedildi. Hayyam Garipoğlu ile diğer sanıkların suça konu eylemleri bilerek ve isteyerek, bankadaki mevduatın sınırsız devlet garantisinde olmasından istifade ederek gerçekleştirdiklerinin tam bir vicdani kanaatle kabul edildiği belirtilen kararda, Garipoğlu'nun bankayı 360 bin dolar zarara uğrattığı ve bu nedenle borçlu bulunduğu gerekçesiyle TMSF ile yapmış olduğu anlaşmanın bir anlamda suçu ikrar olduğu kaydedildi.
Bu miktar paraya ilişkin protokolün bir şahıs tarafından mal varlığı ne kadar çok olursa olsun imzalanmasının hayatın normal akışına aykırı bulunduğu belirtilen kararda, şu ifadelere yer verildi:
"Sanık Hayyam Garipoğlu'nun iyi niyetli hareket etmeyerek banka kaynaklarını kendisine veya grup firmalarına aktarma gayreti içersinde olduğu ve hatta bir kısım sanıkların da içinde bulunduğu yakınlarını bu faaliyetlere alet ettiği anlaşılmıştır. Suça konu eylemlerin ticari ilişkiler kılıfı altında banka kaynaklarının iç edilmesi hareketi olduğu ve birden fazla metot kullanılarak gerçekleştirildiği belirlenmiştir."