TMSF: BDDK'nın kararına istinaden tedbir almak zorunda kaldık

TMSF: BDDK'nın kararına istinaden tedbir almak zorunda kaldık
TMSF: BDDK'nın kararına istinaden tedbir almak zorunda kaldık
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Bank Asya yönetimine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) aldığı karara bağlı olarak el koyduklarını açıkladı.

RADİKAL- TMSF'den yapılan açıklamada, "Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun aldığı karara istinaden, Asya Katılım Bankası A.Ş ile ilgili tedbir alınmak zorunda kalınmıştır" denildi.

"Zamanında gerekli tedbirler alınmadığı" için, 2001 krizinde bankaların "battığı" ve tasarruf sahiplerinin "mağdur olduğu" anımsatılan açıklamada, "Bankacılık sektörünün ve Türkiye ekonomisinin büyük zarar gördüğü hatırlanacak olursa, alınan tedbirlerin önemi daha iyi anlaşılacaktır" açıklaması yapıldı ve şu konuya işaret edildi:

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu, hem Türkiye’nin yaşadığı büyük bankacılık krizlerinden ders alınarak, hem de Avrupa Birliği müktesebatına uyum programının gereği olarak, 2005 yılında yürürlüğe girmişti. Asya Katılım Bankası A.Ş ile ilgili alınan tedbirler, söz konusu kanunun 18. maddesinin 5. fıkrasına dayanmakta olup, banka yapısının şeffaf olmasını ve denetlenebilmesini amaçlamaktadır."

TMSF açıklamasında, "Batan bankalara bir yenisinin eklenmemesi için, bankanın hissedarlarını, müşterilerini, bankacılık sektörünü ve Türkiye ekonomisini korumak amacıyla, ilgili kanun maddelerinin emrettiği tedbirler alınmış ve Asya Katılım Bankası A.Ş’nin yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürü değiştirilmiştir" denilerek, şöyle devam edildi:

"Asya Katılım Bankası A.Ş hissedarlarının, müşterilerinin ve bankacılık sektörünün hiçbir sıkıntı yaşamaması için, yeni görevlendirmeler gece yarısı yapılmıştır. Her biri alanında uzman, daha tecrübeli isimlerin yönetmeye başladığı Asya Katılım Bankası A.Ş, daha güçlenmiş olarak, bankacılık faaliyetlerine devam etmektedir."  (DHA) bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/128647712864772

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Banka batırmak - user739105

  Bankasyadan istenen bir belgenin henüz kendilerine ulaşmadığı için yapılan bu operasyon anlaşılacağı üzere tamamen siyasi.Yani bankanın parasal hiçbir problemi yok.ülkede yaşanacak ekonomik Kriz AKP nin umurunda değil

  Boşuna açıklamaya yapmaya gerek yok herkes biliyor - user709297

  Özellikle halk ne olduğunu anlayana kadar korku halinde parasını çekerse bankaya gerçekten el koyma sebebi olacak diye hafta sonu değil gece yapılan bu operasyon yine amacına ulaşmadı. İnsanlar tam tersine para yatırmaya koştu. Gerçekten çok ilginç. Bizim insanlarımızın çoğu paraya çok önem verir. Burada ise insanlar ilk defa parasını düşünmeden bankaya sahip çıktı. Belki 100 bin liraya kadar devlet güvencesi olduğunu birçoğu bilmeden. Takdire şayan.