TMSF Borsacı dergisini satıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), el koyduğu Ulusal Medya Hizmetleri şirketi bünyesinde bulunan ve adı beş kişinin tutuklanması, 131 kişinin mal varlığına tedbir konmasıyla sonuçlanan 'Borsa operasyonu'na...

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), el koyduğu Ulusal Medya Hizmetleri şirketi bünyesinde bulunan ve adı beş kişinin tutuklanması, 131 kişinin mal varlığına tedbir konmasıyla sonuçlanan 'Borsa operasyonu'na karışan haftalık ekonomi ve finans dergisi 'Borsacı'yı satıyor. Edinilen bilgiye göre 'Borsacı' dergisi için önümüzdeki hafta satış ilanları verilecek, ardından da yapılacak ihaleyle dergi elden çıkartılacak. Ancak Borsacı dergisinin satılamaması durumunda kapatılacağı öğrenildi.
Borsa operasyonu'nun ardından bu derginin TMSF'nin bünyesinde bulunduğunun ortaya çıkması, Başkan Ahmet Ertürk'ün canını sıkmıştı. Ertürk, derginin hâlâ kendilerinde olmasına şaşırmış, "Ben, Borsacı dergisinin Star gazetesi paketine konulmasını istemiştim. Ancak, arkadaşlar ayrı tutmuşlar. Şimdi derginin adı gözaltılarla gündeme geldi, bu bizi üzdü" demişti.
TMSF yönetiminin 'dikkatinden kaçtığı' anlaşılan Borsacı dergisinin arkasında, operasyon çerçevesinde malvarlığına tedbir konulan eski borsacı ve gazeteci olarak bilinen Osman Nuri Arkangil'in bulunduğu biliniyor. Derginin künyesinde ise Osman Arkangil'in oğlu ve yeğeninin adı bulunuyor. Derginin arkasındaki kişi olarak bilinen Arkangil'in çeşitli kanallardan TMSF'ye haber gönderdiği ve Borsacı'yı satın almayı teklif ettiği öne sürülüyor.
TMSF gelir elde edecekti
Borsacı dergisinin yayını, Star Grubu TMSF'nin yönetimindeyken başladı. O dönemde, TMSF tarafından Star Grubu'na atanan yöneticilere bir dergi projesiyle gelen Osman Arkangil'in isteği kabul edildi. Başlangıçta 'Star Borsacı' adını kullanan dergi, Star gazetesinin satılmasıyla birlikte yayın hayatına 'Borsacı' olarak devam etti. Edinilen bilgiye göre TMSF, dergi başına Arkangil'e 20 milyar YTL ödeme yapıyordu. Ancak Borsacı dergisinin ilan-reklam gelirinden de TMSF'ye bir pay aktarılıyordu. Bu arada kısa bir süre önce Fon yönetiminin Star gazetesinin yeni sahiplerine "Borsacı dergisini de size satalım" teklifinde bulunduğu, ancak gazetenin yeni patronlarının bu teklifi kabul etmediği belirtiliyor.