TMSF çimentoları devretti

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Uzanların borçlarına karşılık satışa çıkarılan dokuz çimento fabrikasından dördü, Rekabet Kurumu ve Fon Kurulu'nun onayının ardından dün yeni sahiplerine devredildi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Uzanların borçlarına karşılık satışa çıkarılan dokuz çimento fabrikasından dördü, Rekabet Kurumu ve Fon Kurulu'nun onayının ardından dün yeni sahiplerine devredildi. TMSF'de yapılan devir töreninde Başkan Ahmet Ertürk, devri gerçekleştirilen fabrikalardan 471 milyon 250 bin doların fiilen tahsil edildiğini belirterek, diğer iki çimento fabrikası Van Çimento ile Ergani Çimento'nun satış onayının Fon kurulundan haftaya çıkabileceğini, ardından da devirlerinin gerçekleştirileceğini söyledi. Ertürk, satışı iptal edilen Gaziantep Fabrikası için de satış hazırlıklarına başlandığını, takvimin ve prosedürün önümüzdeki haftalarda ilan edileceğini söyledi.
'Hedef 16 milyar dolar'
TMSF Başkanı Ertürk, hedeflerinin yaklaşık 16 milyar dolarlık tahsilat yapmak olduğunu söyledi. Ertürk, Hazine'ye 2005'te 3.8 milyar dolar aktarıldığını belirterek "2006'da yapılması beklenen tahsilatın tamamı Hazine'ye aktarılacak" dedi. Tahsilat tablosuna göre TMSF'nin 2006 için öngördüğü tahsilat tutarı 5.9 milyar dolar. "Türkiye'nin iç borç stoku düşünüldüğünde Hazine'ye yapılan aktarımın ne kadar önemli olduğu görülebilir" diyen Ertürk, TMSF alacaklarını, bankaların hâkim ortaklarının yaptığı 'tahsilatı engelleme girişimine rağmen' yaptıklarını belirtti. Ertürk, daha sonra Standart Çimento'nun bedeli olan 175.5 milyon dolarlık çeki Sabancı Çimento Grubu Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Murat Seferoğlu'ndan aldı.


Büyütmek için tıklayınız

Ertürk, 166.5 milyon dolarlık Lalapaşa Çimento fabrikası çekini Çimentaş Genel Müdürü Nazmi Akduman'dan, 48 milyon dolarlık Bartın Çimento çekini Sanko Holding Başkanı Abdülkadir Konukoğlu'ndan ve 81.25 milyon dolarlık Trabzon Çimento çekini Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik'ten aldı.
Firma temsilcilerine çimento fabrikalarının tapularını veren Ertürk, "Paraları alınca doğal olarak yüzümüz gülüyor. Sizlerin de güldüğünü görüyorum. Çünkü kamunun alacağı azalıyor" dedi.
Satış ihalesi İptal edilen Gaziantep Çimento ile ilgili Ertürk, "Ümidimiz tekrar aynı rakama ulaşmak. Abdülkadir Bey gibi (Konukoğlu) bir işadamı daha bulacağımızı ümit ediyoruz" dedi.
'İkinci ihaleye de gireriz'
Abdülkadir Konukoğlu ise gazetecilerin "Gaziantep Çimento'nun ikinci ihalesine girecek misiniz?" sorusu üzerine, "Kanuna bakacağız. Girebilirsek gireceğiz. Zaten giremezsek mahkemeyle kazanırız" dedi.
Sırada Demirel var
2006 yılında yapılacak satışlarla ilgili açıklamalarda bulunan TMSF Başkanı Ertürk, başta Telsim'e bilişim altyapısı sağlayan Oksijen adlı teknoloji şirketi olmak üzere Uzanlardan devralınan İzmir merkezli firmalar Metaş, Limaş, Aysan'ın satışa çıkarılacağını söyledi. Demirel şirketlerinden Orma ve Göltaş'ın satış çalışmalarına başlandığını, Antalya Limanı için yapılan hazırlıkların hızlandığını kaydeden Ertürk, Adabank satış takviminin de yakında ilan edileceğini açıkladı.
Ertürk, Star grubunda satılmayan medya varlıklarının 22 Ocak'ta ihalesinin yapılacağını hatırlattı ve Kral TV ile Kral Radyo'nun satışında farklı yöntem uygulayarak önce şirketleri daha yüksek değer ifade eden konuma yükseltip sonra satışa gideceklerini anlattı. Ertürk 2006 yılında satışa çıkacaklar listesinde inşaat projelerinin de olduğunu söyledi. Fonun satacağı bir kısmı yarım kalmış inşaat projeleri arasında özellikle Balkaner'e ve Korkmaz Yiğit'e ait olanlar da var.