TMSF dert babası oldu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 2004 başından bugüne kadar elektronik posta, dilekçe ve telefon yoluyla 21 bini aşkın vatandaşa bilgi verdi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 2004 başından bugüne kadar elektronik posta, dilekçe ve telefon yoluyla 21 bini aşkın vatandaşa bilgi verdi.
TMSF'nin Bilgi Edinme Bölümü'ne gelen talepler ile Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü telefonla arayan vatandaşlar, bilgi edinme dışında bazı ilginç taleplerde de bulundu. Her ay yüzlerce kişinin bilgi talep ettiği Fon'a en çok kredi kartı sorunlarının çözümü ve tasarruf teşvik numarasının öğrenilmesi için başvuruda bulunuldu. Fon'a sık sık tüketici şikâyetleri de geliyor.
2004'te 9 bin 152 ve 2005'te 12 bin 84 talebe yanıt veren Fon, ayrıca vatandaşlardan çok sayıda telefon da aldı. Fon'un ilgisi olmadığı halde kredi kartı sorunlarını anlatıp iptali konusunda neler yapabileceğini soranlar, 'Döngel Kârhanesi' filmini TMSF'nin çevirdiğini düşünüp çıkışanlar veya araçlarını TMSF'nin satmasını isteyenlere de rastlandı.
İşte vatandaşın soruları
TMSF'ye vatandaşlardan gelen bazı ilginç talep ve sorular şöyle:

 • " Otomobilimi TMSF galerisinde satar mısınız? Siz iyi ekspertiz yapıyorsunuz. Aracımın değerini öğrenmek için yardım eder misiniz?
 • Sattığınız silahların balistiğini araştırdınız mı? Başımıza iş açmasın.
 • Nasıl (Döngel Kârhanesi) çevirirsiniz? Size yakışıyor mu?
 • Telsim satıldı, şimdi biz konturü Vodafone'dan mı alacağız?
 • TMSF'nin elindeki bankalardan kredi veriyor musunuz?
 • Oğluma bisiklet alacağım. Elinizde ikinci el iyi bisiklet var mı?
 • Sizin emlak dükkânınızda Boğaz'ı gören bir arsa var mı?
 • Bir plastik pencere bayisine 600 YTL değerinde 1 adet pencere yaptırdım. Fakat hiç memnun değilim. Belirtilen ölçüler ile takılan pencere ölçüleri farklı. Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum."
  TMSF'yi TOMSFED sandı
  Havalimanında kredi borçlarından dolayı çıkış yasağı bulunan bir kişiye TMSF tarafından borcundan dolayı kendisine yurtdışı yasağı konulduğu söylenir. TMSF kısaltmasını Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu (TOMSFED) sanan vatandaş, Fon'u telefonla arayarak, "Benim Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu'na ne gibi bir borcum olabilir ki bana çıkış yasağı koymuşsunuz" diye çıkışır.
  Telefon eden bir vatandaş ise, 'Batık bankacıların (Uzanlar) nerede olduğu konusunda TV'ler adres veriyor. Niye gidip yakalamıyorsunuz?' diye sorarken, TMSF görevlisinin, 'O görev alanımız içinde değil. Güvenlik güçlerinin işi' demesi üzerine aynı vatandaşın 'O zaman güvenlik şubenize söyleyin bitirsinler bu işi' demesi de hatırlanan ilginç diyaloglar arasında yer alıyor.