TMSF: Dolar satışımız hızlanabilir

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, dolar satışlarının sürdüğünü belirterek, "Satışlarımızı belki hızlandırarak devam edeceğiz" dedi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, dolar satışlarının sürdüğünü belirterek, "Satışlarımızı belki hızlandırarak devam edeceğiz" dedi. Başkan Ertürk Vodafone'un Telsim'e devir töreni sırasında gazetecilerin TMSF'nin piyasalardaki dolar satışıyla ilgili sorularını yanıtladı. Ahmet Ertürk son bir haftada piyasalarda Vodafone'dan gelen paranın 400 milyon dolarlık bölümünün satılarak YTL'ye çevrildiğini belirtip konuşmasını şöyle sürdürdü:
'4 milyar dolarımız var'
"Piyasalara girdiğimiz perşembe gününden (25 Mayıs'tan) beri sattığımız miktar 400 milyon dolara ulaştı. Bu dönemde dört gün satış yaptık. Ancak kasamızda 4 milyar dolar var. Bu kaynağı istediğimiz zaman bankalararası piyasada satabiliriz. Piyasa koşulları gereğince bunu yaparız" dedi.
Ertürk, dolar satışıyla ilgili kararın piyasa koşullarına göre günlük olarak verildiğini belirterek "Tabii ki yüksek fiyattan satmayı hedefliyoruz. Zaten yaptığımız tüm satışları da hep en yüksek rakamdan yaptık" dedi.
Maliye'ye 787 milyon YTL
Ertürk bu arada önceki gün Maliye Bakanlığı'na 550 milyon dolar (787 milyon YTL) karşılığı YTL ödemesi yaptıklarını söyledi.
Şu anda toplam olarak ne miktarda dolar satacaklarını bilmediklerini ifade eden Ertürk, bunu piyasa şartları ve TMSF'nin ihtiyaçlarının ortaya çıkaracağını kaydetti. Ahmet Ertürk, "Burada bir müdahale söz konusu değil, değil mi?" sorusuna, "Bizim görevimiz müdahale değil ama bizim döviz satışlarımızdan piyasa etkileniyorsa burada yapacağımız bir şey yok" yanıtını verdi.
Ertürk, piyasadaki döviz satışı konusunda kimi zaman Merkez Bankası'yla görüştüklerini de bildirdi. Başkan Ertürk, döviz satışı konusunda Abdüllatif Şener'in 'TMSF'nin döviz satması söz konusu değil' açıklamalarının anımsatılarak, bir iletişim sorunu yaşanıp yaşanmadığı sorusuna şu yanıtı verdi: "Galiba öyle bir sorun yaşandı. Ben o gün yurtdışına gitmiştim. Onun için bir irtibat, bilgilenme sorunu yaşandı. Ama biz döviz satmaya devam ediyoruz."
'Fona olumlu yansıyor'
Ahmet Ertürk piyasalardaki türbülansın TMSF'nin satışlarını etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin olarak da şunları söyledi: "Bu türbülansın geçici olduğunu düşünüyoruz. Bu daha çok uluslararası piyasalardan kaynaklanıyor ve ülkemize yansıması da doğal. Buna alışmamız lazım. Piyasalarda iniş çıkışlar olacaktır. Ama bu iniş çıkışların hem daha küçük bantlar içinde cereyan etmesini, hem de ekonominin diğer kesimlerine zarar vermemesini sağlamayı öğrenmek zorundayız. Bunu öğreneceğiz, bunlarla birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Bizim satış planlarımızın etkileneceğini sanmıyorum. Hatta belki olumlu da yansıyabilir. Daha iyi fiyatlardan, daha iyi rakamlardan Türk Lirası'na dönmemizi sağlıyor."
Açıklama kuru gevşetti
TMSF Başkanı Ertürk'ün yaptığı açıklama kurlar üzerinde etkili oldu. 1.5695 YTL düzeyindeki dolar, valörlü işlemlerde 1.5500 YTL'nin altına geriledi. Uzmanlara göre dolar karşısında güçlenen Türk Lirası'na Ertürk'ün açıklaması destek verdi. TMSF, dün 165 milyon dolar satış yaptı.