TMSF haczi kablolu yayını durdurdu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Kablonet'ten haczettiği, Ankara Çankaya, İstanbul'un Avrupa yakası, Antalya, İzmir, Yalova, Çerkezköy, Çorlu ve Gebze'deki kablo TV yayın cihazlarını söktü.

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Kablonet'ten haczettiği, Ankara Çankaya, İstanbul'un Avrupa yakası, Antalya, İzmir, Yalova, Çerkezköy, Çorlu ve Gebze'deki kablo TV yayın cihazlarını söktü. Dün birçok şehirde yayının kesilmesi üzerine Türksat TMSF'ye borcunu ödeme taahhüdünde bulununca TMSF cihazları iade etmeye başladı.
Uzlaşma sağlanmadan önce yapılan açıklamalarda her iki taraf da haklılığını ileri sürdü. Türksat Genel Müdürü Osman Dur, TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün sorunu kısa sürede çözme sözü verdiğini söyledi. Fonun açıklamasında ise, Amme Alacakları Kanunu çerçevesinde Kablonet'e ait işyerlerindeki cihazlar dahil bazı malların haczedilerek çalışanlara yediemin olarak teslim edildiği vurgulandı.
Türksat'ın açıklamasında, kablo TV yayınlarının kesildiği ve mahkeme kararlarının hiçe sayıldığı, daha önce fon tarafından yapılan bu işlemlere karşı yeni teçhizatlar alarak, abonelerin mağdur olmasının önüne geçmeye çalışıldığı, ancak sökülen yayın cihazlarının yerine yenilerinin takılmasının söz konusu olmadığı belirtildi. Türksat'ın hacizli mallarla ilgili davalar açarak hacizlerin ertelenmesi ve satışın durdurulması için tedbir talebinde bulunduğu belirtilen fon açıklamasında, tedbir talebinin bazı dosyalarda kabul, bazı dosyalarda reddedildiği vurgulandı. Ancak, dün akşam da Türksat'ın borçlarını ödeyeceğini taahhüt etmesi üzerine, TMSF'nin cihazları Ankara'dan başlayarak iade ettiği açıklaması yapıldı.
Fon, 'Boğaz'da yalı satın aldı
Bu arada, Uzan Grubu şirketlerinden Basıntaş'a ait olan ve üçüncü kez satışa çıkarılan Ahmet Afif Paşa Yalısı, pey süren olmayınca TMSF tarafından 12 milyon 875 bin YTL'ye satın alındı. Fonun taşınmazı daha sonra satacağı öğrenildi.