TMSF hortumcu peşinde

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), hortumculardan tahsilatı hızlandırmak amacıyla çıkartılan 5020 sayılı Yasa çerçevesinde dünyanın dört bir yanında hortumcuların peşine düştü.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), hortumculardan tahsilatı hızlandırmak amacıyla çıkartılan 5020 sayılı Yasa çerçevesinde dünyanın dört bir yanında hortumcuların peşine düştü. Sonuç, hortumcuların Hazine'ye verdiği zararın yanında umut kırıcı. TMSF, 5020 Sayılı Yasa çerçevesinde bugüne kadar batık banka sahiplerine ait çok sayıda tablo, şarap, silah gibi çeşitli koleksiyon, tekne, yat, helikopter, uçak, altın, çiftlik, yalı, eşek, kümes hayvanı gibi yüzlerce malvarlığına haciz uyguladı. Yurtiçinde ve yurtdışında ele geçirilen malvarlıklarından bugüne kadar toplam 95.9 milyon YTL ve 8.1 milyon dolarlık (10.9 trilyon lira) tahsilat yapılabildi. Kısa sürede elde edilebilecek tahsilat ise yaklaşık 10 milyon YTL seviyesinde.
Batık bankalar için TMSF'nin yaptığı 46.0 milyar dolarlık faizli kaynak aktarımına karşılık, toplam tahsilatın 2004 yılı sonu itibarıyla 2 milyar 442 milyon dolar olduğu dikkate alınırsa, TMSF'nin çabaları sadece bir çırpınıştan ibaret kalacak görünüyor. Uzanlar'ın 5.5 milyar dolarlık borcunun tahsili için Kazakistan GSM şirketi KaRTel'e yazdığı yazı New York Borsası'nı karıştıran TMSF, Uzan Grubu'na ait olup da usulsüz yollarla hisse devri yapılarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan kaçırılmaya çalışılan malvarlıklarını sadece Kazakistan'da değil, dünyanın her yanında takip ediyor.
Hisseleri muvazaalı olarak devredilen Polonya'daki çimento fabrikası için de bu ülke nezdinde girişimlerde bulunan TMSF, Uzanlarla ilgili araştırmalarını ayrıca ABD, Kıbrıs, Polonya, Kazakistan, Ürdün, İsviçre, Yunanistan, Cayman Adaları, Virgin Adaları ve İngiltere'de sürdürüyor. Yurtdışındaki araştırmalarda bugüne kadar yakalanan en büyük balık ise, Uzanların İsviçre'de dondurulan 190 milyon dolarlık hesabı.
Son anda engellendi
TMSF'nin 5020 sayılı Yasa çerçevesindeki haciz işlemleri şöyle:

 • Erol Aksoy'a ait Park Avenue Bank'ın İktisat Bankası'ndaki 6.1 milyon dolarlık mevduatına, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun alacaklarına karşılık el konuldu.
 • Erol Aksoy'un Park Avenue Bank'taki hisselerinin satışı da, Türkiye'deki mahkeme kararlarının New York'ta uygulanması sağlanarak, hisselerin devrine iki gün kala engellendi. TMSF, bankadaki hisseleri 7 milyon dolar bedelle satın almak isteyen David Lichtenstein'le mahkeme huzurunda anlaşmaya vardı, ancak henüz tahsilat yapılamadı. Bankanın yanı sıra Erol Aksoy'un ABD'deki diğer tüm malvarlıkları da haczedildi. Aksoy'un banka ve mallarla ilgili haciz kararlarına itirazına dair dava devam ediyor.
  İsviçre ile görüşme
 • Uzan Grubu'nun yurtdışı para transferlerinin tespiti için TMSF başkanlığında Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Emniyet Genel Müdürlüğü Mali Şube ve BDDK'nın katılımıyla oluşturulan komisyon, İsviçre Federal Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında dondurulan 190 milyon dolarlık hesapla ilgili çalışma başlattı. İsviçre ile görüşmeler sürüyor.
 • ÇEAŞ'ın Adabank'taki 9 trilyonluk mevduatı haczedildi.
 • Uzanlara ait 26 adet 1'er kg külçe altın ve 5 bin 976 adet Cumhuriyet altını haczedildi. Külçe altınlar 478.6 milyara, Cumhuriyet altınları ise 714.1 milyara satıldı.
 • Hakan Uzan, Cem Uzan, Erol Aksoy, Dinç Bilgin, Ali Avni Balkaner ve Murat Demirel'e ait muhtelif ziynet eşyası ve altın 497.3 milyar lira bedelle satıldı.
 • Dinç Bilgin'e ait Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki taşınmaz 4.6 trilyona, Erol Aksoy'a ait Sarıyer'deki Tahsin Bey yalısı 23 trilyona satıldı. Balkaner ve Demirellerin ev ve işyerlerindeki hacizlerlerde el konulan menkul ve gayrimenkullerin satışı sürüyor.
 • Yönetimi devralınan şirketlerin ihtiyaçları dışında kalan 39 adet araç 4.1 trilyona satıldı.
  Eşek için pazarlık
 • Uzanların Pamukova çiftliğindeki at, inek, manda ve koyun satışından 68 milyar lira gelir elde edilebildi. Eşek ve kümes hayvanlarının da bulunduğu bazı hayvanlar ise pazarlık usulü satılacak.
 • Rumeli Hava Taşımacılık Şirketi bünyesinde bulunan iki helikopter 9.2 trilyon liraya satıldı.
 • Hakan ve Kemal Uzan'a ait şaraplar 1.9 trilyona, Erol Aksoy'a ait şaraplar 69 milyara satıldı.
 • Uzanların sahibi olduğu Aktif Kablo'ya ait muhtelif sarf malzemesi 1.2 trilyon lira bedelle ihaleye çıkarıldı ancak satılamadı. Bu malzemeler 16 Mart'a kadar pazarlık usulüyle satılacak.
 • Uzan Grubu firmalarına ait muhtelif gayrimenkullerin açık artırma usulüyle ihalesinde 10.2 trilyon lira tahsilat elde edildi.
  Tekne, uçak bulundu
 • Türkiye'de ve dünyanın her tarafında yapılan aramalar sonucu batık bankerlere ait 10 adet tekne ile helikopter ve uçaklar tespit edildi. Bu şekilde ele geçirilen tekneler arasında Rodos'tan getirilen 2 milyon dolarlık Princess adlı tekne ile Dinç Bilgin'e ait X Press yatı, geçen aralıkta yurda getirilen Uzan Grubu'na ait 4 adet tekne ve sürat motoru bulunuyor.
 • Uzan Grubu'na ait dünyanın en büyük beş yatından biri olarak bilinen Frequency adlı yat 32 trilyon lira; Sunscrate adlı yat da 175 milyar lira bedelle satıldı.