TMSF işi iki yılda bitirecek

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, TMSF'nin kullandığı binanın satışının tamamlanmasıyla artık kurumun tasfiye biriminin bitmiş olacağını söyledi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, TMSF'nin kullandığı binanın satışının tamamlanmasıyla artık kurumun tasfiye biriminin bitmiş olacağını söyledi. MÜSİAD'ın "2004 Ekonomi Basını Başarı Ödülleri" töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Ertürk, mülkiyeti Bayındırbank'a ait TMSF binasının satışıyla ilgili olarak, "Bitişiğindeki satın aldığımız arsayla birleştirip belki daha iyi fiyata değerlendiririz diye bir düşüncemiz var" dedi.
'Binanın satılması durumunda nereye geçeceksiniz" şeklindeki soru üzerine Ahmet Ertürk, "Satışın tamamlanmasıyla bizim bu tasfiye işlerini bitirmemizi denkleştireceğiz herhalde. Artık TMSF'nin tasfiye birimi bitmiş olacak" diye konuştu. Ertürk, "2 yıla kadar hepsi bitmiş olacak mı?" sorusuna da "Umuyoruz" yanıtını verdi.
TMSF, önceki gün yaptığı açıklamada Bayındırbank'a ait bina ile yanındaki arsanının satışa çıkarılacağını, ancak bu gayrimenkullerin yeni sahibinin kurumun binada iki yıl daha kiracı olarak kalmasını peşinen kabul etmesi gerektiğini ifade etmişti.
TMSF'nin yönetimindeki şirketlerin yüzde 49'dan fazlasının yabancılara satılmasına imkân tanıyan kanun teklifine ilişkin olarak da Ertürk, bazı milletvekilleri tarafından verilen kanun teklifinin alt komisyona sevk edildiğini, alt komisyonda konunun olgunlaşıp tekrar komisyonun gündemine geleceğini söyledi. Konuya ilişkin olarak bir olumsuzluk beklemediklerini ifade eden Ahmet Ertürk, "Bir defa kanunun, bizim satışlara uygun hale getirilmesi için bazı hukuki düzenlemeler yapıyoruz. Bir de medya grubunun lisans sorunlarını çözmek için. Ayrıca medyaya yabancı payıyla ilgili bir düzenleme teklif ediliyor. Ana unsurlar bunlar" dedi.
'Yüzde 49 yabancıyı kaçırır'
Ahmet Ertürk'ün yakın çevresine göre TMSF Başkanı TBMM'de Kurban Bayramı tatili sonra görüşülecek yasa tasarısında yer alan ve medya şirketlerindeki yabancı ortak payının yüzde 49 ile sınırlanmasına yönelik düzenlemeden memnun değil. Bunun yabancıların özellikle Star Medya Grubu'na ilgi göstermesini engelleyeceğine inanan Ertürk, sınırın kaldırılmasını istiyormuş. Konuyu yakından izleyenler ise tasarının hazırlanma sürecinin başında böyle bir sınır olmadığını, ancak daha sonra AKP'li milletvekillerinin CHP'nin göstereceği tepkiden çekinerek yüzde 49'luk oranda karar kıldıklarını belirtiyor. Bugünkü RTÜK Yasası'nda ise bu oran yüzde 25.
Telsim'le görüşmeye devam
GSM operatörü Telsim'in satışıyla ilgili olarak da görüşmelerin devam ettiğini, henüz bir anlaşma olmadığını söyleyen TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bazı internet sitelerinde önceki gün yer alan 'Cem Uzan'ın TMSF'ye yeni bir teklif sunduğu' yönündeki haberlerin sorulması üzerine de "Bana bir şey gelmedi. Haberim yok" diye konuştu. 'Sizinle anlaşmayacaksa bu teklif nereden çıkmış olabilir?' sorusu üzerine Ertürk, "Gelmiş olabilir bizim birimlere de benim bilgim yok" dedi. Ertürk, 'Sizin yetkililerinizle görüşmüş olabilirler mi?' sorusuna "Görüşmüş olabilirler ya da bir yazılı teklif gelmiş olabilir bize. Bize çeşitli konularda her gün bir sürü yerden bir sürü teklif geliyor" yanıtını verdi.
'Takipleri hızlandırdık'
Uzan Grubu'nun İsviçre'deki hesaplarına ilişkin soru üzerine de Ertürk, "Sadece o grup için değil ama genelde yurtdışı takipleri hızlandırıyoruz. Yurtdışında olabilecek bazı varlıkları Türkiye'ye getirmek için takip sürecini hızlandırıyoruz" dedi.