TMSF, Lapis Holding'in saklanan gayrimenkullerinin peşine düştü

Usulsüz krediler ve kötü yönetim nedeniyle 1994 yılında batan Lapis Holding bünyesindeki TYT Bank'ın neden oLduğu kamu zararının tahsili
için bankanın eski ortaklarından Apel Çelik'in şirketleri ve eski yöneticilerin konutlarına önceki gün yapılan...

İSTANBUL - Usulsüz krediler ve kötü yönetim nedeniyle 1994 yılında batan Lapis Holding bünyesindeki TYT Bank'ın neden oLduğu kamu zararının tahsili
için bankanın eski ortaklarından Apel Çelik'in şirketleri ve eski yöneticilerin konutlarına önceki gün yapılan icra baskınından önce mal kaçırıldığını ortaya çıkartan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) gizlendiğini tahmin ettiği gayrimenkullerin peşine düştü. TMSF'nin peşine düştüğü gayrimenkullerin başında Cağaloğlu'nda bugün Apel Çelik'e ait Lapis Holding ve bağlı şirketlerin merkezi olan eski Hürriyet gazetesi binası geliyor.
6183 sayılı "Amme Alacaklarınının Tahsili Hakkındakı Kanuna' dayanılarak yapılan operasyonda kayda değer bir mal bulunamadığını belirten TMSF yetkilileri 'Apel Çelik'in ortakları arasında bulunduğu bilinen Lapis Holding'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki binasında satışı yapılan kıymetli mücevherat ve halıların da operasyondan önce bina dışına çıkarıldığını tespit ettik' dedi.
Ödeme çağrısı yapıldı
TMSF 12 Ekim 2006 tarihinde TYT Bank'ın eski sahiplerine karşı 6183 sayılı yasa hükümlerini uygulamaya karar verdi. Önce başta Apel Çelik olmak üzere bankanın ortak ve yöneticilerine kamu alacağını ödeme çağrısı yapıldı. Ardından ödeme emri gönderip mal bildiriminde bulunmaları istendi. Lapis'ten mal kaçırmanın bu süreçte gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.
TYT Bank, İmpexbank ve Marmarabank 1994 yılında battığı zaman TMSF mevduat sahiplerine sigorta kapsamındaki paralarını ödedi. Ardından bu bankalardan alacağı bulunan tüm taraflarla birlikte, tasfiye için kurulan iflas masalarına alacaklarını yazdırdı. TMSF 1996 yılında tamamlanan tasfiye sonucunda da Marmarabank ve İmpexbank'tan olan alacaklarının önemli bölümünü tahsil ederken, TYT Bank'ın mal varlığı borcunun çok az bölümünü karşılayabildi. Tasfiye sonucunda TMSF, TYT Bank'ın ortaklarından ve yöneticilerinden 59.977.238 YTL (59 trilyon 977 milyar 238 milyon TL) alacaklı çıktı. TMSF alacağını tahsil etmeye ancak son başkanı Ahmet Ertürk zamanında akıl edebildi ve ardından da TYT operasyonu için düğmeye basıldı.
İcra baskınına giden yaklaşık 1 aylık süreçte eski TYT Bank ortak ve yöneticileri hakkında istihbarat çalışması sonucunda ilginç bilgiler elde edildi. Buna göre Lapis Holding, ortaklar ve yöneticiler üzerinde önemli bir gayrimenkul görünmüyor. Lapis Holding'in Cağaloğlu'nda merkez olarak kullandığı Hürriyet gazetesinin eski binası ise Çelik'in akrabalarının birinin mülkiyetinde bulunuyor. Ancak TMSF, 6138 sayılı kanunun hükümlerine göre bu tür 'muvazaalı' işlemleri iptal ettirebiliyor. TMSF'nin bu çok kıymetli gayrimenkulün tapu kaydını iptal ettirip üzerine geçirebilmesi durumunda yapacağı satışla alacaklarının önemli bölümünü tahsil etmesi mümkün olacak.
Lapis Holding'in 'kilit ismi' olarak bilinen Apel Çelik işlerinin önemli bölümünü Meksika'ya kaydırmış bulunuyor. Zaten ne şirketlere ne de İstanbul Yeşilyurt'taki konutuna yapılan baskında Çelik bulundu. Çelik'in adı 2004 yılında Mexico City'deki Atatürk heykelinin açılışına katılmak üzere bu kente giden eski bakan Güldal Akşit, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu'nu limuziniyle karşılaması olayıyla da gündeme gelmişti.
11 ipek halı bulundu
Lapis Holding'in ortaklarından Apel Çelik'in evine yapılan baskında 11 ipek halı, 5 tablo, 10 parça gümüş eşya ile bir adet altın Rolex saate el konup yediemine teslim edildi. Bankanın vie holdingin önemli isimlerinden Bülent Ener'in evinde de birkaç ipek halı ile tablo bulundu.
İcra operasyonuna konu kişilerden Emin Cüneyt Kalpakoğlu'nun 'Ata Sokak No: 80 Acıbadem' adresinde görünen konutuna gidildiğinde de sokaktaki numaraların 8'de bittiği görüldü. Baskınlarda çok az miktarda paraya el konabildi.