TMSF Meclis'e brifing verdi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na brifing verdi, üyelerin sorularını yanıtladı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na brifing verdi, üyelerin sorularını yanıtladı.
Ertürk, basına kapalı yapılan toplantıda, bugüne kadarki gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Ertürk'ün, bir soru üzerine, 'geçmişte, kredi kartı verilmeyecek kişilere dahi banka kurma izni verildiğini' ifade ettiği öğrenildi.
TMSF bünyesindeki bankalara ait kuruluşların satışında, ilgili şirketlerin dava açması nedeniyle satışın ya gerçekleşmediği ya da istenen değeri bulamadığını belirten Ertürk, buna örnek olarak Telsim'i gösterdi.

ÇUKUROVA GRUBU'NUN DURUMU

Ertürk'ün, bir soru üzerine de Çukurova Grubu'nun, bu ay dahil ödemelerinin 4 taksitini yatırdığını belirterek, "Yurtdışı kreditörü araştırmak bizim değil, MASAK'ın işi" dediği ifade edildi.
Bugüne kadar 2.2 milyar dolarlık tahsilat yaptıklarını bildiren Ertürk, 2004 yılı sonu itibariyle bu rakamın 2.4 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

'ANLAŞTIKLARIMIZA 5020'Yİ UYGULAMADIK'

Ertürk, "Neden 5020'yi herkese uygulamadınız?" sorusuna, "Biz prensip olarak alabildiklerimizden tahsilat yapmaya çalışıyoruz. Tahsilat yapabildiklerimize 5020 sayılı yasayı uygulamıyoruz. Protokol imzalamadığımız bankalar da var" karşılığını verdiği öğrenildi.

UZAN'DAN KOMİSYON BAŞKANINA DİLEKÇE

Bu arada, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sait Açba'ya bir dilekçeyle başvurarak, komisyona şahsen bilgi vermek için izin istedi. Uzan, dilekçesinde şunları kaydetti:
"Değerli komisyonunuzun, bugün milletvekilleri arasında '3. Uzan yasası' olarak adlandırdığı yeni bir kanun teklifini görüşmeye başlayacağını ve bu nedenle TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ten brifing alacağını öğrendim.
İmar Bankası ile ilgimin ve bağımın olmamasına rağmen '2. Uzan yasası' olarak adlandırılan 5020 sayılı yasa gereği banka zararını ödemekle yükümlü tutuldum. Kanunlara uyulması gerektiğini bilen bir iş adamı ve siyasi parti genel başkanı olarak, bu zararı ödeyeceğimi bildirdim."
Dilekçesinde, bugüne kadar TMSF'ye, 'sonuncusu 200 milyon doları peşin ödemeli 9 ayrı ödeme planı sunduğunu' ifade eden Uzan, bu ödeme planlarının kapsadığı garantilerin daha önce yapılan diğer anlaşmaların birkaç adım önünde olduğunu savundu.
TMSF'nin sunduğu tekliflerin hiçbirine, 'olumlu-olumsuz yanıt vermediğini' belirten Uzan, "Yeni yasanın görüşülmesinden istifade ederek, komisyonunuza şahsen bilgi vermek için izinlerinizi istirham ederim" dedi.