TMSF Muhabbet Kart'ı halka satacak

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), alacaklarını tahsil operasyonu çerçevesinde Turkcell GSM şebekesinde konuşma olanağı sağlayan ön ödemeli telefon kartı 'Muhabbet Kart'ı pazarlayan Atel'i halka açmaya hazırlanıyor.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), alacaklarını tahsil operasyonu çerçevesinde Turkcell GSM şebekesinde konuşma olanağı sağlayan ön ödemeli telefon kartı 'Muhabbet Kart'ı pazarlayan Atel'i halka açmaya hazırlanıyor. TMSF, Atel'in kuruluşunda batık Etibank'ın sahibi Dinç Bilgin'e ait olan ve daha sonra kendisine devrolan yüzde 50 hisseyi elinden çıkaramayınca bu yöntemi denemeye karar verdi.
Halka arz kararında, Turkcell'in Yapı Kredi'ye ait yüzde 50 Atel hissesini satın almasından sonra TMSF'ye ait hisseleri almayacağını açıklaması etkili oldu. Turkcel'i yöneten Çukurova'nın patronu Mehmet Emin Karamehmet Koç Grubu'na sattığı Yapı Kredi Bankası'ndan yüzde 50 Atel hissesini 150 milyon dolara almıştı. Ancak TMSF ve Yapı Kredi'ye olan borçlarını ödemek için borç aldığı Rus Alf'ya yapacağı taksit ödemelerinin yaklaşması üzerine ikinci yüzde 50'lik Atel hissesini almamaya karar verdi.
TMSF, Atel'in yüzde 50'sini halka arz ederse Türkiye'nin oransal olarak tek kalemdeki en büyük halka arzı niteliğini kazanacak. Bu durumda TMSF parayı cebine koyup şirketten çıkmış olacak. Ancak daha düşük oranlı bir halka arzda bazı sorunların gündeme gelmesi mümkün. Çünkü o durumda Karamehmet'in yönetimindeki Turkcell, şirketin hâkim ortağı olmaya devam edecek. TMSF'nin iyice azalacak hisse oranı nedeniyle yönetimde etkinliği söz konusu olmayacak. Ancak TMSF yetkililerinin hisseleri azalsa bile yönetimde 'sessiz ortak' olarak kalmayı kabul etmeyecekleri tahmin ediliyor. Bu durumda da halk arz öncesi Karemehmet ile masaya oturulup şirketin esas sözleşmesinin yeniden düzenlemesi gerekecek.
Atel'in pazarladığı Muhabbet Kart'ın toplam Turkcell aboneleri içindeki payı yüzde 17. 5 milyon 125 bin Muhabbet Kart abonesi 30 Haziran itibarıyla Atel'in 194 milyon avro ciro ve 38 milyon YTL faaliyet kârı yapmasını sağladı.
Abone sayısı 5 milyonu aştı

  • 2004 yılı cirosu 385 milyon avro
  • 2005 yılı cirosu 370 milyon avro
  • 2006 yılının ilk altı ayındaki cirosu 194 milyon avro
  • Aynı dönem itibarıyla 5 milyon 124 bin 912 abone sayısı
  • 2005 yılı sonu itibarıyla özkaynak miktarı 106 milyon YTL
  • 30 Haziran 2006 tarihi itibarıyla özkaynak miktarı 144 milyon YTL
  • 2005 yılı faaliyet kârı 60.8 milyon YTL.
  • 30 Haziran 2006 itibarıyla faaliyet kârı 38 millyon YTL