TMSF: Murat Demirel tutuklansın

TMSF: Murat Demirel tutuklansın
TMSF: Murat Demirel tutuklansın

Murat Demirel, hakkında yurtdışı çıkış yasağı olduğu halde deniz yoluyla ülke dışına gitti.

Egebank'ın zarara uğratılmasıyla ilgili davada TMSF avukatı Ahmet Barut, Murat Demirel'in tutuklanmasını talep etti. Mahkeme inceleme için ek süre istedi

İSTANBUL - El konulan Egebank’ın zarara uğratılmasıyla ilgili davada Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) avukatı sanık Murat Demirel’in tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, savcının ve sanık Demirel’in avukatının talebe karşı beyanlarını aldıktan sonra tutuklama veya yakalama çıkarılmasıyla ilgili değerlendirme yapılmasına hükmetti.
İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken avukatları ile TMSF ve BDDK avukatları hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Recai Akgün, bilirkişilerin iki aylık ek süre talebinde bulunduklarını tutanağa geçirdi.
TMSF avukatı Ahmet Barut, Demirel hakkında yurtdışı çıkış yasağı olduğu halde deniz yoluyla yurtdışına çıkış yaptığı gerekçesiyle yargılandığı Beykoz Sulh Ceza Mahkemesi’nde para cezasına çarptırıldığını hatırlattı. Kararın kesinleştiğini belirten avukat Barut, “Yurtdışı yasağı konulmuş olmasına rağmen sanık tarafından bu hususun ihlal edilmiş olması bize göre güçlü kanıtlardır. Ayrıca Ceza Mahkemesi Kanun’unun 100. maddesinde katalog suçlar arasında zimmet de geçmektedir. Sanık duruşmalardan vareste tutulmadığı halde duruşmalara da gelmemektedir. Tutuklanmasını istiyoruz” dedi. 

Uzan’a ikinci tutuklama
Demirel’in avukatı ise tutuklama talebinin yerinde olmadığını savunarak yazılı beyanda bulunmak için süre istedi. Mahkeme heyeti, Demirel’in tutuklanması talebiyle ilgili talebin savcı ve sanık avukatı tarafından incelenip beyanları alındıktan sonra değerlendirme yapılmasına karar verdi. Heyet, bilirkişilere iki aylık ek süre verilmesine hükmederek duruşmayı erteledi. Hakkında açılan davalarda ceza çıkacağını anlayınca Fransa’ya sığınma talebinde bulunup, üç ay oturma izni alan ve geçen günlerde Sabah gazetesi tarafından Paris’te sabah koşusu yaparken görüntülenen Cem Uzan hakkında ikinci bir tutuklama kararı daha çıktı. Karar TMSF’nin başvurusu üzerine cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan yürütülen soruşturma kapsamında alındı. Uzan hakkında daha önce de ‘özel banka parasını zimmete geçirmek’ suçlamasıyla yakalama kararı çıkarılmıştı. (Radikal)


    ETİKETLER:

    BDDK