TMSF: Satış etkilenmez

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Telsim'in satışını ilan ettikleri tarihte yapmaya kararlı olduklarını ve bu süreçte herhangi bir aksama olmadığını söyledi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Telsim'in satışını ilan ettikleri tarihte yapmaya kararlı olduklarını ve bu süreçte herhangi bir aksama olmadığını söyledi. Ahmet Ertürk, 'RICO (çete) davası kapsamında Uzan ailesinin borç ödemesi konusunda Motorola ile anlaştığı' yönündeki değerlendirmelere ilişkin yaptığı açıklamada, Uzan ailesinin yaptığı bu girişimin TMSF'nin gerçekleştireceği, Uzan varlıklarının satışını etkilemeyeceğini söyledi.
Telsim'de erteleme yok
Telsim için şartnamede belirtilen ön yeterlilik incelemesi için gerekli belgelerin 19 Eylül akşamına kadar teslim edilmesi gerektiğini hatırlatan Ertürk, "Şu anda bir erteleme yok. Böyle bir şey olmaz" dedi. Muhtemel alıcıların dosyaları almaya devam ettiğine değinen TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Biz Telsim'in satışını, ilan ettiğimiz tarihte yapmaya kararlıyız. Şu anda aksama yok, olmayacak da" diye konuştu.
Aplek Ertürk, Uzan ailesinin RICO davasındaki girişiminin Telsim'in fiyatını etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin olarak da, şu değerlendirmeyi yaptı: "Öyle bir ihtimal var ama bu ihtimali en çok düşünmesi gerekenler
Uzan ailesidir. Çünkü satıştan elde edeceğimiz hasılatı Uzan ailesinin borçlarından düşeceğiz."
Niyet borç ödemek değil
Uzan ailesinin söz konusu bu girişiminin Motorola'ya borcunu ödeme niyetiyle hiç alakası olmadığını ifade eden Ertürk, "İhtilaf, bu şirketlerin yönetimine el koymadan çok önce başlamıştı. Eğer öyle bir niyetleri olsaydı, o dönemde bir uzlaşma platformu bulurlardı" diye konuştu.
Yasalarda alıcılara yönelik hukuki boşluk bulunmadığını söyleyen Ahmet Ertürk, şöyle devam etti: "Zaten alıcılara bu malları her türlü ihtilaftan, hukuki sorundan arınmış şekilde devredeceğiz. Alıcılarda bunu biliyor."
Konuyla ilgili Motorola yetkilileriyle de görüştüklerini aktaran Ertürk, yetkililerin kendilerine Uzan ailesi ile bu anlamda hiçbir girişimlerinin olmadığını ilettiklerini de söyledi.