TMSF satışı 2007'de bitirecek

Batık banka alacakları nedeniyle turizmden inşaata, bankadan sigortaya, tekstilden spor kulübüne...

İSTANBUL - Batık banka alacakları nedeniyle turizmden inşaata, bankadan sigortaya, tekstilden spor kulübüne, telekomünikasyondan medya kuruluşlarına kadar değişik sektörlerden birçok şirketin sahibi ve iştirakçisi konumunda bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) elindeki şirket ve gayrimenkullerin satışını 2007 yılında bitirmeyi planlıyor. TMSF'nin 2005-2007 dönemi projeksiyonlarında banka eski hâkim ortaklarından üç yıl içinde yapılması beklenen tahsilat tutarı 5 milyar 380 milyon dolar olarak gösteriliyor.
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, fona holding denebileceğini ifade ederek, "Zorunluluktan oluşan bir holding, mecburiyet holdingi. Bu durum zorunluluktan doğuyor. Bilinçli, iradi bir tercih değil. Hedefimiz, bu holdingin faaliyetlerini en kısa sürede tatil etmek, bu şirketleri en yüksek değerle satarak bundan çıkmak" dedi. Ahmet Ertürk, kendi dönemlerinden önce fazla sayıda olmamakla beraber bazı şirketlerin yönetimlerinin devralındığını hatırlatarak, şöyle devam etti:
'Süreç Uzan'la başladı'
"Bizim dönemimizdeki özellik, daha faaliyet halinde olan, hatta kaynak yaratan şirketlerin yönetimlerinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından devralınması oldu. Önceki dönemde ise artık aktiviteleri kalmamış şirketler devralındığı için öyle piyasada etki yapmadı. Bizim dönemimizde, özellikle Uzan Grubu'yla başlayan süreçte, çok sayıda sektöre dağılmış büyük şirketlerin yönetimi fon tarafından devralındı.
Bu dönemde yapılan değişikliklerden biri de bu şirketlerin işleyen varlıklar olarak, faaliyetlerine devam eden şirketler olarak ve bütünlüklerinin korunarak satılması oldu. Daha önce ise Türkiye'de bu, şirketlerin varlıklarının parça parça icra yoluyla satılması şeklinde yürümüştü. Ancak faaliyetlerine devam eden şirketlere bunun uygulanması halinde bu şirketlerin değerinin büyük ölçüde düşmesine yol açacaktı."
Ahmet Ertürk, Telsim'in teknik aletleri, cihazları ve donanımlarının parça parça satılması halinde bunun şirketin bütünlüğünü yok edeceğini ifade ederek, "Buradan bugünkü değerlerin 10'da birini bile alamazdık. Bizim burada yaptığımız ilk iş bu şirketlerin yönetimlerini devraldıktan sonra bu şirketlerin cari bütünlüklerini koruyarak, onları icra satışına hazır hale getirmek oldu" diye konuştu. Bu konunun, yasal düzenlemelerle sağlandığını, bunun yararını da yaptıkları satışlarda gördüklerini ifade eden Ertürk, Telsim ve ellerindeki diğer varlıklarda da bunu yaşayacaklarına inandıklarını söyledi. Ertürk, şunları kaydetti:
'Elimizde tutmayız'
"TMSF olarak bundan sonraki süreçte amacımız, daha önce olduğu gibi bu varlıkları en kısa zamanda satarak o değerleri borçluların borcuna mahsup etmek. Bunları elimizde tutmak gibi bir düşüncemiz yok.
Tuttuğumuz sürece de bunları en iyi şekilde yönetip bunlara değer katmayı amaçlıyoruz. Nitekim bugüne kadar yapılan satışlar da gösteriyor ki bu şirketler bizim yönetimimizde değer kazandılar.
Bize yönelik çok sayıda eleştiri vardı. Özellikle medyada bu şirketlerin değer yitirdiğini, fon elinde bunların değer kaybettiğini ve kaynak israfına yol açtığını iddia eden bazı yorumlar vardı. Bunlar haksız çıktılar. Haksız çıktıkları için, onları yanılttığımız için biz memnunuz. Yani fon döneminde bu şirketler değer kazandılar, daha iyi yönetildiler ve daha yüksek değerlerle elden çıkarılıyorlar."
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesinde bulunan bütün iştiraklerinin satılıp satılmayacağı yönündeki bir soruya karşılık TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Elbette. Bizim nihai hedefimiz fon bünyesinde hiçbir şirket, iştirak bırakmamak. Bunları sonuna kadar satarak, fonun asli, esas işine dönmesini sağlamak" yanıtını verdi. TMSF'nin esas işinin mevduat sigortacılığı işlevi olduğunu dile getiren Ertürk, 2007 sonuna kadar bu şirketleri büyük oranda ellerinden çıkarmayı planladıklarını kaydetti.