TMSF'den Halis Ağa'ya ağır darbe, cipini bile aldılar

TMSF'den Halis Ağa'ya ağır darbe, cipini bile aldılar
TMSF'den Halis Ağa'ya ağır darbe, cipini bile aldılar

Yeni evlendiği eşi Nazlıcan ve kayınvalidesi Şehrinaz Tağızade ile Adapazarı'nda bulunan Halis Toprak'ın cipine de el konuldu. Karara tepki gösteren Halis Toprak, İstanbul'a minibüs kiralayıp dönmek durumunda kaldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Toprak Grubu'nun tüm şirketlerinin yönetimine el koydu.Toprak Holding'ten yapılan açıklamada ise el koymanın haksız bir şekilde yapıldığı belirtilerek, 'TMSF'nin şirketlere el koymasının amacı, işadamı Remzi Gür'e 140 milyon lira ekspertiz değeri olan İstinye Aslanlı Köşk'ü 23,8 milyon liraya, 153 milyon lira ekspertiz değeri olan Toprak Center'ı Çalık grubuna 88 milyon liraya devrinin sağlanmasıdır' denildi

 

Zafer TOKUŞ- Aziz GÜVENER
 
 
SAKARYA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), borçlarının tasfiyesi için imzalanan protokol hükümlerini yerine getirmediği gerekçesiyle Halis Toprak'ın tüm şirketlerine bu sabah el koydu. Kendi ifadesiyle ‘Kebap yemeye geldiği’ Adapazarı'nda, Toprak İlaç Fabrikası’nın bahçesindeki köşkte kalan Halis toprak, 17 yaşındaki yeni eşi Nazlıcan ve kayınvalidesi Şehrinaz Tağızade, karşılarında TMSF avukatlarını görünce şoke oldu. TMSF görevlileri Adapazarı’ndan lüks cipiyle ayrılmak isteyen Halis Toprak ve yanındakilerin bu araçla gitmelerine izin vermedi. Lüks araca el konulmasının ardından Toprak ve ailesi, cipteki kebapları da yükledikleri aynı zamanda fabrika servis hizmetlerinde de kullanılan kiralık minibüsle Adapazarı’ndan ayrıldı.
Sabah saatlerinde Adapazarı Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Toprak Holding'e bağlı Toprak Polyester, Toprak İlaç ve Kimyevi Madde ile Toprak İlaçlama Fabrikaları'nın bulundugu komplekse gelen TMSF avukatları, içeriye girdiklerinde Halis Toprak'ın, yeni evlendiği 17 yaşındaki eşi Nazlıcan ve kayınvalidesi Şehrinaz Tağızade ile kompleksin bahçesindeki köşkte kaldıklarını öğrendi. TMSF avukatları, yanlarında Sakarya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleriyle birlikte, Toprak Holding'e bağlı şirketlere el koyma işlemini yaparken, Halis Toprak da yanında 17 yaşındaki eşi Nazlıcan, kayınvalidesi Şehrinaz Tağızade, baldızı ve yardımcısıyla birlikte 33 TT 7909 plakalı Toyata marka cipiyle buradan ayrılmak istedi. Ancak TMSF avukatları, cipe el konulduğunu belirterek çıkışlarına izin vermedi.
 
 
KİRALİK MİNİBÜS BULUNDU
 
 
İstanbul'a dönmek üzereyken cipine el konulan ve araçsız kalan Halis Toprak kaldıkları köşkün önünde beklerken, eşi ve kayınvalidesi içeri girdi. Zaman zaman terleyen ve sık sık soğuk su içen Halis Toprak, şirket görevlilerinden kendilerine İstanbul'a gitmeleri için araç bulunmasını istedi.
Fabrikanın servis hizmetlerinde kullanılan araçlar araştırıldı ve sonunda Adapazarı'ndan 54 TE 516 plakalı minibüs getirildi. TMSF avukatı Özlem Şengelen, bu aracın da Toprak İlaç Fabrikası'na servis verdiğini belirterek, Halis Toprak ve ailesinin bu minibüsü de kullanamayacağını söyledi. Kısa süren tartışma ve bir dizi telefon görüşmesinin ardından avukat Özlem Şengelen, minibüsün ücretini ödemesi koşuluyla bununla İstanbul'a gidebileceğini Halis Toprak'a bildirdi. Halis Toprak, bunun üzerine avukat Şengelen'e, “Keşke bütün çalışanlarım senin gibi işine sadık olsa. Takdir ediyorum senin çalışmanı” dedi.
İzin çıkması üzerine el konulan cipteki özel eşya ve Adapazarı'nda yemek üzere hazırlanan kebaplar, minibüse aktarıldı. Köşkte gelişmeleri bekleyen aile fertlerinin gelip minibüse binmeleri istendi. Halis Toprak'ın genç eşi Nazlıcan ve kayınvalide Şehrinaz Tağızade dışarda gazetecilerin bulunduğunu belirterek minibüse binmek istemedi. Bunun üzerine Halis Toprak, “Çağrın gelsinler” diye çıkışınca Nazlıcan ve annesi koşarak minibüse bindi. Nazlıcan, Halis Toprak'ın yanına otururken, kayınvalide Şehrinaz Tağızade ise görüntü alan basın mensuplarının kemaralarına vurduktan sonra araca bindi. Halis Toprak ve ailesi minibüsle İstanbul'a gitmek üzere Adapazarı'ndan ayrıldı.
 
 
TOPRAK: KEBAP YİYEMEDEN GİDİYORUZ
 
 
Halis Toprak, TMSF avukatları işlemleri yaparken görüştüğü gazetecilere, uygulamanın hukuki olmadığını söyledi. TMSF'nin kendisinden 132 milyon dolar alacağı olduğunu söylediğini belirten Halis Toprak, “132 milyon doların ne aslı var, ne esası var. Maliye Bakanlığı’ndan, 16 milyon ceza bize kesildi. Bu 2 aylık faiziyle birlikte eder 17 milyon. Bu 17 milyon dolar resmi. Maliye Bakanlığı kendisi 57 milyon dolar yazıyor. Ayrıca Bayındır Bank'a gelen 20 milyon dolarlık cezayı da bizim hesaba yazıyor. Faizleri de yüzde 12. Dolar bazında sayıyor. Diyor ki, ‘Benim 132 milyon dolar alacağım var.’ Bu alacağa karşı holdingi sattı, Kuşadası’nı sattı. Paşabahçe’deki en büyük arsayı sattı. Bu onun dediği borçu aşıyor. Bizden fazla para çekti. Onu da götürdü” dedi.
Halis Toprak cipe el konulmasıyla ilgili olarak da “Cip zaten onların. Şimdi binip de İstanbul’a gitmeye izin vermediler. Araba yok. Kiraladık, Sakarya’dan geliyor. Allah’ın izni ile bunlar kısa zamanda kalkacak. Çünkü hak, adaletle ilgisi yok” diye konuştu.
Devletten 1 milyar dolar teşvik alacaklarını ancak verilmediğini söyleyen Halis Toprak, “Ondan sonra bakın buranın bir şirketi 394 trilyon lira. Ne kadar dolar yapar? 300 milyon dolar yapar. Bunlar el koyuyorlar 22 şirkete. Yani adaletle eşitliklikle ilgisi yok. Bunun mutlaka yargıda hesabı sorulacak. Bunların yaptığı. Allah'a şükür TMSF'nin borcuna muhtaç değiliz. Bu şirketler veremeyecek güçte değil. Ne dedik, verdik verdik. En sonunda dedik ki bu olmaz. Yeter artık dedik vermiyoruz. Adamlar da böyle el koydular” dedi.
Adapazarı’na hafta sonunu geçirmek için geldiklerini belirten Halis Toprak, “Adapazarı’nda kalıp kebap yiyecektik. Bunun için gelmiştik ama yiyemedik. Bıraktık kebabı gidiyoruz. Bizim aile başka kimse yok” dedi.
 
 
TMSF AÇIKLAMASI
 
 
TMSF’den yapılan açıklamada, Toprakbank’ın eski hakim ortağı Toprak Grubu’nun TMSF’ye olan borçlarının tasfiyesi amacıyla imzalanan 18 Aralık 2004 ve 6 Şubat 2008 tarihli protokollerdeki hükümlerinin yerine getirilmemesi nedeniyle yasal takip yapıldığı belirtildi.
Daha önce 2 şirketin yönetim ve denetimini devralan TMSF, el koyma işlemini, Toprak Grubu'na bağlı 22 şirketin tüm muhasebe, personel ve finansman işlemlerinin tek merkezden yürütülmesi ve diğer şirketlerden ayrı olarak kontrol edilmelerinin mümkün olmadığı dikkate alınarak gerçekleştirdi. (dha)

bigPara.com