TMSF'den Halis Toprak'a 80 kişiyle operasyon

TMSF'den Halis Toprak'a 80 kişiyle operasyon
TMSF'den Halis Toprak'a 80 kişiyle operasyon

Halis Toprak iki anlaşmayla borçlarını kabul etmiş ancak daha sonra ?TMSF?nin bana borcu var? açıklaması yapmıştı.

TMSF, Toprak Grubu'nun borçlarının tasfiyesi için yapılan anlaşmalara uymadığı için Halis Toprak'ın 22 şirketine haciz koydu. Toprak'ın iki şirketine de el konuldu

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) işadamı Halis Toprak’ın 22 şirketinde haciz işlemi başlattığını ve iki şirketinin de yönetim ve denetimine el koyduğunu açıkladı. Batık Toprakbank’ın eski hakim ortağı Toprak Grubu’nun borçlarının tasfiyesi için imzaladığı 18 Aralık 2004 tarihli protokol ve 6 Şubat 2008 tarihli ek protokol hükümlerini yerine getirmemesi üzerine TMSF dün sabah yasal takip sürecini hızlandırmak için harekete geçti. 80 kişilik TMSF uzmanları İstanbul, Eskişehir, Bilecik, Aydın ve Kars’taki (Sarıkamış) 12 farklı noktada yerleşik bulunan Gruba bağlı 22 şirkete girdi.

Borcu ödemek istemedi
Edinilen bilgiye göre 2004 tarihli protokol ile TMSF’ye 500 milyon dolardan fazla borcu bulunduğunu kabul eden Halis Toprak ve Toprak Grubu, Libadiye arsasının Emaar’a 402 milyon dolara satışından sonra hesaplaşma için yeniden masaya oturdu. Taraflar arasında 2008 yılının şubat ayında bir ek protokol imzalandı. Bu protokolde Grubun, TMSF’ye 140-150 milyon dolar civarında borcu bulunduğu kayıt altına alındı. Grubun bu borcu belirlenen vadelerde ödemesi, TMSF aleyhine açtığı davalardan feragat etmesi durumunda Toprakbank’tan kullandığı usulsüz krediler nedeniyle aleyhine açılan 30-40 milyon dolarlık mali sorumluluk davaları dışında taraflar el sıkışacaklarndı. Ancak Toprak’ın o günden bu yana borç ödeme kosunda isteksiz davranması “Borcumdan fazlasını ödedim. Bu nedenle TMSF’nin bana borcu var” diye açıklamalar yapması taraflar arasında gerginliğe neden oldu.
Halis Toprak ‘kendisinden intikam almak için mallarını ucuza satmak istediğini’ iddia ettiği TMSF Başkanı Ahmet Ertürk hakkında suç duyurusunda bulundu. TMSF de Toprak hakkında hakaret davaları açtı. Halis Toprak, TMSF ile ‘bozulan ilişkileri’ düzeltmek için Toprak Holding’in Yönetimi Kurulu Başkanlığına oğlu Mehmet Toprak’ı getirdi. Ancak Mehmet Toprak’ın da babasının sözünden çıkmaması üzerine yeni borçlar ödenmedi. Ardından TMSF, Halis Toprak’a ve Toprak Holding’e ait gayrimenkulleri satmaya başladı.

Yeniden hesaplanacak
TMSF Aslanlı Köşk’ün satışından 23 milyon TL, Beykoz’daki bir arasanın satışından 20 milyon TL, Toprak Center’ın satışından 88.3 milyon TL gelir sağladı. Kuşadası’nda Halis Toprak’ın halen yeni evlendiği 17 yaşındaki eşiyle birlikte balayı yaptığı malikânenin bulunduğu araziyi de alıcı çıkmadığı için 15 milyon TL’ye kendisi aldı. Böylelikle kasasına 100 milyon dolar koymuş oldu. Tarafların el sıkışabilmesi için Toprak’ın aradaki 50 milyon dolar farkı ödemesi ve mali sorumluluk davalarından çıkacak miktarı da kabul etmesi gerekiyor. Bu rakamın da 30-40 milyon dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Ancak ek protokol hükümleri de yerine getirilmediği için TMSF önümüzdeki günlerde oturup Toprak Grubu için yeni bir borç hesaplaması yapacak.
TMSF’nin el koyduğu şirketler olan Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ile Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş’nin bünyesinde seramik ve döküm fabrikaları, aralarında Toprak Center’ın da bulunduğu birçok gayrimenkul ile Sarıkamışta’ta beş yıldızlı bir otel bulunuyor. 

Tedbir için haciz
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, el koyduğu bu şirketlerin yönetim ve denetimini yapacak. Grubun diğer 22 şirketinde başlatılan haciz işlemi ise mal kaçırılmasını ve varlık satışını önlemeye yönelik bir tedbir. Bu operasyonla söz konusu şirketlerin tüm mal varlıkları ve banka hesahları kontrol altına alınmış oldu. (Radikal)