TMSF'den, Süleyman Demirel için suç duyurusu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 'gasp' suçlamasına karşılık savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını
belirtti.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 'gasp' suçlamasına karşılık savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Ertürk, yaptığı açıklamada, Telsim'in satışında Danıştay'dan karar çıktıktan sonra imtiyaz sözleşmesinin imzalanması, devrin yapılır hale gelmesi, bedelinin tahsili ve sözleşmelerin imzalanması aşamasında bulunulduğunu açıkladı.
Ertürk, gelecek hafta Telekomünikasyon ve Fon Kurulu onayıyla diğer formalitelerin bitmesini umduklarını ifade ederek, "Süreci noktalamayı ve devri gerçekleştirmeyi umuyoruz. Devir teslime çok yakınız. Önümüzdeki hafta bu işlemleri bitirebileceğimizi ve Telsim'in devir teslimi gerçekleştirilecek diye umut ediyorum" dedi.
Ertürk, Libananco davasını dikkate alıp almadıklarına ilişkin soru üzerine, "Dikkate alıyoruz. Dikkate almamazlık yapmayız. Bunlar açılan davalar... Sonuçta mahkeme sürecini belirlemek de bizim elimizde değil. Ama en azından şu an hukuki sonuç doğuracak bir durumda değil. Telsim'le ilgili başlattığımız süreci şu anda etkileyen herhangi bir durum söz konusu değil" diye konuştu.
Aksoy'daki şart Demirel'e
Telsim'de ödemeyle devrin birbiriyle örtüşeceğini, parayı almadan devri yapmayacaklarını belirten Ertürk, kendisinin 'gelsin, borcunu kabul etsin, (Erol Aksoy'daki) aynı şartları Şevket Demirel'e de uygularız' şeklindeki açıklamasının ardından Şevket Demirel ile herhangi bir görüşmelerinin olmadığını söyledi.
Balkaner Grubu ile çalışmalarının devam ettiğini, bunun henüz sonuçlanmadığını bildiren Ertürk, daha önce yönetimlerini devraldıkları Aksoy Grubu ile bir protokol yaptıklarını, burada şirketlerin yönetimlerini devrettiklerini ancak, belli bir kontrol mekanizmasını ellerinde tuttuklarını anlattı.
'Kimseye önyargımız yok'
Egebank'ta hukuki sürecin devam ettiğini bildiren Ertürk, şu anda Yurtbank ile bir protokol çalışması yapıldığını, Yurtbank'ta Erol Aksoy'a yaptıklarına benzer bir model uygulanacağını ancak, henüz buna karar verilmediğini söyledi. Kentbank'taki sürecin biraz daha değişik olduğunu ifade eden Ertürk, şunları kaydetti:
"Bankanın Fon'a devrinin iptal edilmiş olması dolayısıyla özel bir durum söz konusu. Ama bizim bankanın Fon'a devir iptaliyle ilişkimiz yok. Orada Süzer Grubu'nun bankaya olan kredi borçlarının ödenmesine ilişkin protokol çalışması yapıyoruz. Bu konuda da bir olumlu çalışma var. Teknik borçla ilgili hesaplama çalışması yapıyoruz. Olumlu bir gidiş var. Orada şirketlerin yönetimleri bizde değil. Sadece belli bir borç meblağını, yükünü ödenebilir hale getirecek bir model..."
'Varlıkların değeri düşmemeli'
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, şirketlerin yönetimlerini devrettikten sonra şirketlerin varlıklarının kaybolmasına, azaltılmasına yönelik herhangi bir girişimin olmaması, içinin boşaltılmaması gerektiğini vurgulayarak, "Burada güven verici bir durum olmazsa bizim onu yapmamız, hukuki sorumluluğumuz gereği. Bizim için en önemli husus, elimizdeki varlıkların değerlerini azaltamayacak, tersine artıracak bir model uygulamak" dedi. Kıbrıs Rum şirketi Rosamara'nın alacaklı olmasını önemseyip önemsemedikleri yönündeki bir soru üzerine de TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bunun Türkiye'de sonuç doğuran hukuki bir işlem olmadığını söyledi.