TMSF'den tablo operasyonu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile anlaşan İktisat Bankası'nın eski patronu Erol Aksoy'a ait toplam değeri 1 milyon 300 bin dolar olan beş yağlıboya tablo dün Türkiye'ye getirildi.

İSTANBUL- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile anlaşan İktisat Bankası'nın eski patronu Erol Aksoy'a ait toplam değeri 1 milyon 300 bin dolar olan beş yağlıboya tablo dün Türkiye'ye getirildi. Erol Aksoy'a ait tabloların varlığı 2002 yılında BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) uzmanlarının İktisat Bankası'nın defter kayıtlarıyla eldeki mal varlıklarını karşılaştırması sırasında ortaya çıktı.
BDDK tabloların Londra'da bir müzayede evinin deposunda olduğunu belirledi. Ancak tabloların İngiltere'den Türkiye'ye gönderilmesi konusunda bazı sıkıntılar ortaya çıktığı için sorun çözülemedi. Daha sonra batık bankaların tasfiyesiyle BDDK'nın dışına çıkarılan TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) görevlendirildi. TMSF uzmanlarının da uzun süredir sürdürdüğü çalışmalar da yakın zamana kadar bir sonuca ulaşamadı.
Aksoy'un borç tasfiyesi konusunda TMSF ile yaptığı anlaşmanın ardından tabloların Türkiye'ye getirilmesini zorlaştıran engeller birer birer ortadan kalktı. Gerekli evrakların da tamamlanmasının ardından tablolar dün uçakla Türkiye'ye getirildi. TMSF önümüzdeki günlerde tablolar için uzmanlara değer tayini yaptıracak. Ardından da Aksoy'un tabloları açık artırmayla satılıp elde edilen gelir borçlarından düşülecek.