TMSF'den Törüner'e yaylım ateşi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, döviz satışı yüzünden TMSF'yi eleştiren ve bazı çevrelere haksız kazanç sağladığı imasında bulunan eski Merkez Bankası Başkanı...

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, döviz satışı yüzünden TMSF'yi eleştiren ve bazı çevrelere haksız kazanç sağladığı imasında bulunan eski Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner'i "Bir eski Merkez Bankası Başkanı, yaman bürokrat" gibi nitelemelerle ağır bir dille suçladı. "TMSF'nin dövizini Merkez Bankası'nda tutmak veya satmak zorunda olduğu" savının uydurma olduğunu savunan Ertürk, "Bunu konuyu bilmeyenlerden gelmesi halinde bunu düzeltmek gerekiyor ama bu işi çok iyi bilen yaman bürokratlardan gelmesi halindeyse bunun bir kasta dayandığı çok açık. Kasıtlı bir cehalet dediğimiz bir şey bu" diye konuştu.
Ertürk CNN Türk'te TMSF'nin döviz satışıyla ilgili soruları yanıtladı. TMSF'nin döviz piyasasında satıcı olmaya devam edeceğini belirten Ertürk, "Bir grup var ki bunlar özellikle geçmişin yaman bürokratı ve geçmişin kirliğinin izlerini üzerinde taşıyan birisi. TMSF'yi karakola gitmekle, götürmekle tehdit etti. Bu tehditler menfaatlerına haleldar ettiğimiz birçok çevreden geliyor. Bu işini iyi bilen ve işini
iyi bilenler kuşağının sembolü olmuş bir yaman bürokratı da bizi böyle tenkit edenler safında görüyoruz" dedi.
'Ellerindeki pisliği sağa sola bulaştırıyorlar'
"Bunlar bize işlemez, bunların elindeki kirliliği, pisi, pisliği sağ sola bulaştırmak istiyorlar" diyen Ertürk, TMSF'nin dövizini piyasaya satamayacağı yönünde iddialara ise şu yanıtı verdi: "Bu iddia yanlış,. İlgili yasal düzenlemeler böyle bir şeyi emretmiyor. TMSF'nin kendi fonunu bağımsız olarak yönetme yetkisine sahip." TMSF'nin dövizini TL'ye çevirmek zorunda olduğunu defalarca söylediklerini hatırlatan TMSF Başkanı Ertürk "Bizim asla piyasayı düzenlemek gibi bir iddiamız olmadı, böyle bir yetkimiz de yok, böyle bir iddiamız da yok" diye konuştu.
İşte Törüner'in kızdıran satırları
Eski Merkez Bankası Başkanı Yaman Törüner'in bir gazetedeki köşe yazısında TMSF'nin döviz satışlarını eleştirdiği ve bazı suçlamalarda bulunduğu satırları şöyleydi: "TMSF, elindeki dövizleri kimlere, kimler aracılığıyla satmıştır? Aracıların tümü 'faizsiz bankacılık' yapan kurumlar mıdır? Aracılara ne kadar komisyon ödenmiştir? TMSF, her şeyi ihaleyle satabileceğine göre, döviz satış işlemi için bir ihale açmış mıdır? Satış sırasında daha yüksek fiyat veren birisinin bulunup bulunmadığı nasıl belirlenmiştir?Satışlardan önce kimlerin haberi olmuştur? Önceden haberi olanlar arasında, TMSF çalışanı, hükümet üyeleri veya akrabaları var mıdır? Satışlarda pazarlık görüşmeleri, Merkez'de olduğu gibi bant kaydına alınmış mıdır. Teftişte müfettişlere dinletilebilecek midir? Satışların yapılması için, hangi kurulun kararı alınmıştır? Merkez'le mutabakat yapılmış mıdır? Bu iş karakolda bitecek gibi görünüyor. Bugün veya yarın!"