TMSF'nin batık tahsilatı devede kulak kaldı

Batık bankalar nedeniyle Hazine'ye 49 milyar dolar borcu bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), batık banka sahipleri ve...

ANKARA - Batık bankalar nedeniyle Hazine'ye 49 milyar dolar borcu bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), batık banka sahipleri ve diğer borçlulardan yaptığı toplam tahsilat 2 milyar 744.6 milyon dolar düzeyinde kaldı. Çukurova Grubu, 1.1 milyar dolarla en yüksek ödeme yapan borçlu oldu. Uzanlardan yapılan tahsilat ise satılan şirketlerin devirleri tamamlanamadığı için 171 milyon dolar olarak gerçekleşti.
TMSF verilerinee göre bankaların fon bünyesine alınmaya başlandığı tarihten bu yıl eylül sonuna kadar, banka hâkim ortaklarından toplam 2 milyar 16 milyon dolarlık tahsilat yapıldı. Tahsilatın 1 milyar 626.1 milyon doları, TMSF ile borcunu ödemek üzere protokol imzalayan banka sahiplerinden, 389.9 milyon doları ise henüz protokol imzalamayan banka sahiplerinden gerçekleştirildi.
Tahsili gecikmiş kredi stoku da bulunan TMSF'nin batık bankalara kredi borcu bulunan kurumsal müşterilerden şimdiye kadar yapabildiği tahsilat, 636.1 milyon dolar, bireysel müşterilerden yapabildiği tahsilat ise 92.5 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Tahsilatta birinci Çukurova
TMSF, bankası fon bünyesine alınan gruplar içerisinde 30 Eylül 2005 itibarıyla en yüksek tahsilatı Pamukbank'ın hâkim ortağı Çukurova Grubu'ndan gerçekleştirdi. 2 milyar 100 milyon dolarlık borç için TMSF'yle anlaşan grup, şimdiye kadar 1 milyar 113.4 milyon dolarlık ödeme yaptı.
İkinci yüksek tahsilat ise 171.2 milyon dolarla birçok varlığı satılan Uzan Grubu'ndan gerçekleştirildi.
İmar Bankası'nın mevduat ödemelerinden kaynaklanan anapara borcu 6 milyar dolar olarak hesaplanan Uzan Grubu'nun, ihaleleri tamamlanan ve tekliflerin tutarı 1.5 milyar doları bulan medya ve çimento şirketlerinin satış geliri, henüz satış işlemleri tamamlanıp bedeli tahsil edilmediği için bu rakam içerisinde bulunmuyor. Uzanların TMSF'ye borcunun faizleriyle birlikte 12 milyar doları bulabileceği hesaplanıyor.
TMSF'nin alacaklarıyla ilgili olarak protokol imzaladığı hâkim ortaklardan Yaşarbank'ın sahibi olan Yaşar Grubu'ndan eylül sonunda toplam 66 milyon 735 bin dolarlık, Demirbank'ın sahibi Çıngıllıoğlu Grubu'ndan 8 milyon 309 bin, Bayındırbank'ın sahibi Bayındır Grubu'ndan 15 milyon 156 bin dolarlık tahsilat yapılabildi. Bank Kapital'in sahibi Ceylan Grubu, TMSF'ye toplam 78 milyon 594 bin dolarlık ödeme gerçekleştirdi. Etibank'ın sahibi bulunan Bilgin Grubu'ndan yapılan tahsilatlar 98 milyon 365 bin dolar oldu.
Sürmeli, TMSF'ye borcunu tümüyle ödeyen ilk grup oldu. Sitebank nedeniyle gruptan 9.5 milyon dolarlık tahsilat yapıldı. TMSF'yla toplam 373 milyon dolarlık bir borç üzerinden protokol imzalayan Sümerbank'ın sahibi Garipoğlu Grubu, şimdiye kadar 33.9 milyon dolarlık ödeme gerçekleştirdi. 1.6 milyar dolarlık borç üzerinden anlaşma sağlanan İnterbank'ın sahibi Çağlar Grubu'ndan yapılan tahsilatların tutarı 97 milyon 374 bin dolar olarak gerçekleşti.
453 milyon dolar borcun tasfiyesi için protokol imzalayan Toprakbank'ın hâkim ortağı Toprak Grubu'nun ödemeleri 13 milyon dolarda kaldı. Esbank'ın sahibi Zeytinoğlu Grubu 663 milyon dolar olarak protokole bağlanan borçlarının 52.7 milyon dolarlık bölümünü ödedi.
Anlaşma yapmayanlardan 390 milyon dolar
TMSF ile borçların tasfiyesi konusunda henüz bir protokol imzalamayan gruplardan İktisat Bankası'nın hâkim ortağı Erol Aksoy'dan 123.8 milyon dolarlık tahsilat yapıldı. TMSF, henüz üzerinde anlaşmaya varılmamakla birlikte Erol Aksoy Grubu'nun toplam borcunu 863 milyon dolar olarak hesaplıyor.
Kentbank'ın hâkim ortağı Süzer Grubu'nun borçlarını 278 milyon dolar olarak tespit eden TMSF, gruptan 12 milyon 799 bin dolar tahsilat yaptı.
Demirel Grubu'ndan Egebank nedeniyle yapılan tahsilat ise 39 milyon
149 bin dolar olarak gerçekleşti. Demirel Grubu'nun borçları ise 498 milyon dolar olarak hesaplandı.
TMSF'nin borcunu 1 milyar 19 milyon dolar olarak hesapladığı Yurtbank'ın sahipleri Balkaner Grubu'ndan yapılan tahsilat ise 15 milyon 919 bin dolar olarak gerçekleşti.
TMSF, Bank Ekspres'in sahibi Korkmaz Yiğit'ten 15 milyon 245 bin dolar, EGS Bank'ın hâkim ortaklarından 5 milyon 628 bin dolarlık tahsilat gerçekleştirdi.