TMSF'nin gözü ABD'de

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF), yönetimini elinde bulundurduğu Hayyam Garipoğlu'na ait Antalya Limanı'na 4.5 milyon avro tutarında yatırım yapmaya başladı.

ANTALYA - Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF), yönetimini elinde bulundurduğu Hayyam Garipoğlu'na ait Antalya Limanı'na 4.5 milyon avro tutarında yatırım yapmaya başladı. TMSF, limana zengin ABD'li turistlerin gelmesi için de görüşmelerini sürdürüyor.
Yönetimi TMSF'de bulunan Ortadoğu Antalya Liman İşletmeciliği A.Ş'nin Antalya'ya daha iyi hizmet vermek için çalıştığını kaydeden Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş Genel Müdürü Rasim Şinel, TMSF'nin liman için 4.5 milyon avroluk yatırım kararı aldığını söyledi. Kararın uygulanmasına başlandığını anlatan Şinel, Almanya'dan 2 milyon 175 bin avroya 100 ton kapasiteli vinç satın aldıklarını ve bunu da hafta içinde monte ettiklerini açıkladı.
Ay sonunda da 640 bin avroya malolan konteyner terminal ekipmanının geleceğini ifade eden Şinel, liman dibinin taranacağını, böylece büyük tonajlı gemilerin de limana girebileceğini belirtti.
Rasim Şinel, şöyle konuştu: "Monte edilen vinç ayrıca, kapalı kepçesiyle kilinker ve gübre yükleme ve boşaltımında da kullanılacak. Vinç, yükleme ve boşaltmada kolaylık sağlayacak. Çevre kirliliğine yol açmayacak. Yeni yatırımlarla birlikte elleçleme kapasitesi de artacak. TMSF'nin yatırımlarıyla, yıllık 25 bin konteyner yük kapasitesine sahip Antalya Limanı'nda bu kapasite yüzde 50 artacak. TMSF Antalya Limanı'nda yatırımlara devam edecek. Antalya Limanı, çağdaş bir hizmet anlayışına kavuşacak. Sorunların bir kısmı da böylece giderilmiş olacak."
Avrupalılar geliyor
Rasim Şinel, denizcilik sektörü tarafından Antalya Limanı hakkında, çevreyi kirlettiği, yolcu ve yük terminallerinin mevcut ihtiyaca cevap vermediği şeklinde yakınmaların olduğunu da hatırlattı.
Antalya Limanı'na yılbaşından bu yana 20 kruvaziyer geldiğini ve 14 bin 500 zengin Avrupalı turistin kenti ziyaret ettiğini anlatan Şinel, Antalya Limanı'na demirleyecek kruvaziyer gemi sayısının eylül ayından itibaren artacağını ifade etti. Rasim Şinel, bu yıl 50 binden fazla Avrupalı zengin turistin Antalya Limanı'nı ziyaret etmiş olacağını kaydetti.
ABD'li zengin turistlerin Antalya Limanı'na gelmesi için görüşmelerin devam ettiğini de kaydeden Şinel, "2006 ve sonraki yıllar için Antalya Limanı, zengin Amerikalı turistlerin de uğrak limanı olacak. Bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki yıl Antalya limanı'na en az 20 bin civarında zengin Amerikalı turist bekliyoruz" dedi.