TMSF'ye 3 milyar dolarlık off-shore faturası

TMSF'ye 3 milyar dolarlık off-shore faturası
TMSF'ye 3 milyar dolarlık off-shore faturası
TMSF'nin ING Bank'ın off-shorezede'ye yaptığı ödeme talebine ilişkin itirazı Yargıtay'dan döndü. Bu karar 17 bin off-shorezedeye umut ışığı oldu

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin Yurtbank’ın off-shore bankası olan Yurt Security Off-Shore Bank’ta hesabı bulunan Müjdat Mançu’ya zararının faiziyle birlikte ödenmesine karar vermesi sonucu ING Bank’ın off-shorezede’ye yaptığı 1.2 milyon liralık ödemeyi talep ettiği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) yaptığı itiraz reddedildi. Mançu’nun yatırdığı anapara 204 bin 198 liraydı. Söz konusu karar ile birlikte, off-shore hesabı bulunan bankaların ödemediği/ödeyemediği mevduatların sorumluluğu Fon’a yüklenmiş oldu. Yargıtay’ın bu kararıyla, yaklaşık 17 bin off-shorezedeye de umut ışığı doğdu. Off-shore’da batan para 600 milyon dolardan fazlaydı. Faiziyle birlikte TMSF’nin, 3 milyar dolara yakın bir yükle karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Eski TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, Kasım 2011’de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Biz hâkim ortaktan normal alacağımızı almakta güçlük çekerken, bir de offshore nedeniyle kamuyu yeni bir maliyetin altına sokmanın bir anlamı yok. Bu ülkeye vergisini vermeyen, TMSF’nin sigorta kapsamında olmayan off-shore paralarının topluma ödettirilmesini toplum vicdanı kabul etmez diye düşünüyorum. Biz 50 bin liralık limite sigorta sağlıyoruz, bırakın bunun üzerindeki bir rakamı hiçbir sigortası olmayan off-shore gibi kayıtdışı bir işleme sınırsız güvence sağlanıp bu paranın ödenmesi toplum vicdanını yaralayacağı gibi dolaylı yoldan mevduat güvence sistemini de tahrip edecektir. Off-shore paralarının kamunun kasasından çıkmasına toplum olarak karşı çıkmamız lazım, biz de kurum olarak elimizden gelen ne varsa yapacağız” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Olayın geçmişi
Bursa’da yaşayan Müjdat Mançu’nun Yurt-Security Off-Shore hesabına yatırdığı 204 bin 198 liranın faiziyle birlikte tahsiline karar verilmesi istemiyle açılan davada, yerel mahkeme , ilk kararında davayı zamansız açılma gerekçesiyle reddederken, Mançu konuyu bir üst mahkemeye taşımıştı. Yargıtay, Aralık 2009’da yerel mahkemenin kararını bozarak davanın yeniden görülmesine hükmetmişti. Yerel mahkeme, bu kez Ekim 2010’da mudi lehine karar verdi. Karar, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından da onandı. ING Bank, mudinin parasını gecikme faizi ile birlikte 1.2 milyon lira olarak ödedi. Banka, OYAK ile TMSF arasında yapılan hisse devir sözleşmesi gereği söz konusu miktarı TMSF’den talep etmişti. TMSF de karara itiraz etmişti.

Off-shore bankacılık nedİr
Off-shore bankacılık, ulusal bankacılık sisteminin dışında faaliyet gösteren, faiz, vergi, denetim yönünden ayrıcalık ve kolaylıklara sahip, temel amacı yabancı para ve sermaye piyasalarıyla bütünleşme ve uluslararası bankacılık işlemlerinin hacmini genişletmek olan ve bankacılık lisansı aldığı ülkede ikamet edenlere kapalı bir bankacılık türü olduğundan, yüksek faiz getirili fakat mevduat sigortası kapsamı ve güvencesi dışında bir sistem olarak biliniyor.(radikal)

bigPara.com